Zeydan Karalar: 'Söz konusu Adana ise gerisi teferruattır'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Söz konusu Adana ise gerisi teferruattır. Kentin eksiğini fazlasını bilmek için o kentin ruhunu bilmeli, orada doğmalı ve orayı tanımalısınız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Genç İş İnsanları Derneği tarafından düzenlenen programa katıldı. Karalar, son dönemde Adana’da seçilmişlerin ve atanmışların uyum içerisinde çalıştığını vurguladı. 

Bir belediye başkanının görevinin, kente sadece fiziki hizmet etmek olmadığını, kentin açığa çıkmamış, çıkarılmamış potansiyelini ve zenginliğini de ortaya çıkarıp, kullanmak olduğunu kaydeden Başkan Karalar, şöyle konuştu:

“Söz konusu Adana ise gerisi teferruattır. Kentin eksiğini fazlasını bilmek için o kentin ruhunu bilmeli, orada doğmalı ve orayı tanımalısınız. Çocuklarla sokakta çelik çomak oynamalı, sokakları, insanları tanımalısınız. Bir kenti bütünüyle çok iyi tanırsanız o kente neler yapacağınızı iyi bilirsiniz. Ben de burada doğmuş büyümüş, tüm okullarını burada okumuş, önemli görevlerde bulunmuş, Adana’nın her karışını çok iyi bilen bir kardeşinizim.”

Adana’nın turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek ve ortaya çıkarmak için, mevcut festivallere destek olduklarını, aynı zamanda Adana Büyükşehir Belediyesi olarak büyük festivallere imza attıklarını belirten Karalar, festivallere yönelik destek oranlarını artırdıkça Adana’nın turizm kenti olmaya başladığına dikkat çekti. Geçen dönemlerde Adana’ya çok az sayıda yerli ve yabancı turist geldiğine dikkati çeken Karalar, Adana’nın artık 1 milyona yakın yerli, 300 bine yakın ise yabancı turist aldığı bilgisini verdi.

'ULAŞIM MASTER PLANI HAYATA GEÇİRİLDİ'

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak kente kazandırdıkları ve ilk olma özelliği taşıyan hizmetleri anlatan Başkan Karalar, ulaşım master planını bitirdiklerini, alt geçitler ile ulaşım master planının ilk ayağının hayata geçtiğini sözlerine ekledi. Karalar, ulaşım master planı kapsamında tramvay, metro, nostaljik tramvay, dördü E-5 karayolunun üstüne olmak kaydıyla sekiz yeni alt geçidin hayata geçecek diğer ulaşım projeleri olduğunu açıkladı, kente 197 kilometre bisiklet yolu yapma hedefi koyduklarını da belirtti. 

Küresel ısınma ve dünya su krizine de dikkat çeken Karalar, Su Kayıplarının Azaltılması Projesi kapsamında ASKİ SCADA merkezi ile (Uzaktan İzleme ve Denetleme Sistemi) 7 milyon metreküplük bir tasarrufa imza attıklarını, projenin Adana’nın genelinde uygulanması ile 40 milyon metreküplük kayıp kaçağın önlenmesi sonucu, önemli miktarda su tasarrufun oluşacağını bildirdi. 

50 yeni elektrikli otobüsün daha araç filosuna katılacağı bilgisini veren Karalar, gelecek dönemde hizmet atağının 8 alt geçit, kültür merkezi, dünya çapında iki kütüphane, metro, tramvay, nostaljik tramvay, otogar, yeni kreşler, yeni öğrenci yurtları, restorasyonlar, güneş enerji santralleri, ilçelere arıtma tesisleri, spor tesisleri ve spor akademisi, biyolojik gölet, mezbahane, afet koordinasyon merkezi, yaşlı yaşam merkezi, sosyal yardımlar ile devam edeceğini duyurdu.