Zam hazırlığındaki fırıncı odalarından çağrı: Un fiyatlarına dur deyin

Fırıncı odaları un fiyatının sürekli artmasından şikâyetçi. Sattıklarını yerine koyamadıklarını belirten oda başkanları, mevcut fiyatlardan dolayı ekmeğe zam yapmanın zorunlu hale geldiğini söylüyor.

Google Haberlere Abone ol

Ardıl Batmaz

ELAZIĞ - Fırıncılar, un ve diğer giderlere gelen zamlar nedeniyle tepkili. Erzurum’da zam talepleri karşılanmayan fırıncıların üretimi yarıya indirme eylemi sürerken, Elazığ’da ekmeğe 50 kuruşluk zam yapılacağı öğrenildi. Diyarbakır’da ise zam konusunda görüşmeler devam ederken Fırıncılar Odası Başkanı’ndan “Bir an önce devlet yetkililerinin ve ilgili bakanlıkların devreye girerek mutlaka ve mutlaka un fiyatlarına ‘dur’ demesi lazım” çağrısı geldi.

ERZURUM: ÜRETİM YARIYA İNDİRİLDİ

Erzurum’da zam talepleri karşılanmayan fırıncılar, ekmek üretimini yarıya indirirken, fırın önlerinde ise ekmek kuyrukları oluştu. Konuya ilişkin açıklama yapan Erzurum Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Nuri Özçelik, “Hakkımızı alana kadar eyleme devam edeceğiz” dedi.
200 gram ekmeğin Erzurum’da 1.5 liraya satıldığını belirten Özçelik, zam taleplerinin en az 2.5 lira olduğunu söyledi. Zam taleplerinin görüşülmesi için belediye yetkilisinin komisyona gelmediğini belirten Özçelik “Vatandaş ‘bizi niye ekmeksiz bırakıyorsunuz. Ekmek 3 lira dediniz de biz almadık mı?’ diyor. Ama biz tarifeye bağlı olduğumuz için fiyatın altında satış yapabiliyoruz ama üstünde yapamıyoruz. Bizim farklı sorunlarımız da var, kimse bunlara değinmiyor. Benim olduğum muhitte 4 ruhsatlı, 8 ruhsatsız fırın var. Adam 1 liraya ekmek satıyor kimse müdahale etmiyor. Geçen hafta fabrikadan 500 çuval un almak istedim vermedi. ‘100 çuval alabilirsin, yarın yine zam gelecek en azından 400 çuvalı kurtarayım’ diyor. Bugün yine unun bir çuvalına 25 lira zam geldi. Böyle giderse 2.5 lira da bizi kurtarmayacak” diye konuştu.

İlhan Yıldız: Zam sonrası 200 gramlık ekmek için 2 lira olan fiyat 2 lira 50 kuruşa çıkacak.

ELAZIĞ: ZAM YAKINDA GELECEK

Asıl sorunun stokçulardan kaynaklandığını ve bunlara karşı önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Elazığ Fırıncılar Odası Başkanı İlhan Yıldız,  şu açıklamada bulundu: “Biz Elazığ’da az da olsa bir fiyat artışına gideceğiz. Kesinlikle eylemlere girmeyeceğiz. Burada bir stokçu terörü var, protesto etmemiz gerekiyorsa bunu protesto etmeliyiz. Burada hem un değirmenlerine hem de fırıncılara zarar ettiriyorlar. Kapasiteyi düşürüp vatandaşı mağdur etmenin bir anlamı yok. Komisyon kararımız alındı ve Ankara’ya yollandı. Büyük ihtimal pazartesi de uygulamaya başlayacağız. Zam sonrası 200 gramlık ekmek için 2 lira olan fiyat 2 lira 50 kuruşa çıkacak. Eskiden 50 kg’lık un için 55 adet ekmek satmamız gerekirken şu anda 120 adet ekmek satmamız gerekiyor. Fırıncı, sattığını yerine koyamıyor. Bu aldığımız zam kararı da bizi kurtarmıyor ama vatandaşımızın yanında olmamız gerekiyor. Nereye kadar dayanırız, ne zamana kadar böyle gider bilemiyoruz. En azından esnafımız aşırı derecede zarar etmemiş olacak. Esnafın zarar etmemesi için ekmeğin 2 lira 80 kuruş olması gerekiyor. Tarımsal alanları kullanmadığımız için maliyetlerimiz artıyor.” 

Emin Güngör: Yetkililerin, un fiyatları konusunda devreye girmesi gerekiyor.

 

DİYARBAKIR: UN FİYATLARINA ‘DUR’ DENİLMESİ GEREKİYOR

Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı Emin Güngör ise “Üzülerek ifade ediyoruz ki küresel bir sıkıntıdan dolayı bu sorunlarla boğuşuyoruz. Burada bizim birinci derecede talebimiz, bir an önce devlet yetkililerinin ve ilgili bakanlıkların devreye girerek mutlaka ve mutlaka un fiyatlarına ‘dur’ demesi. Şu an Diyarbakır’da 200 gram ekmeğin fiyatı 1 lira 75 kuruş. Bugünkü un fiyatlarına göre 200 gram ekmeğin fiyatının minimum 2 buçuk lira olması gerekmekte. Şu an 270-285 bin bandında olan unun fiyatı pazartesi 290-300 bin bandına gelirse bu felaket senaryosunun içinde olmak istemiyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah şartlar ve koşullar bizi zamma sürüklemez” diye konuştu.