'Yurtsuzlar' battaniyeleriyle yürüdü

Yetersiz devlet yurtları ve fahiş kiralar nedeniyle günlerdir parklarda sabahlayan üniversite öğrencileri bu defa da battaniyelerini alıp sokağa çıktı.

Fotoğraf: sendika.org
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- 'Barınamıyoruz' eylemleriyle yurt ve fahiş kuraları protesto eden üniversiteliler, battaniyeleriyle İstanbul  Beyoğlu'nda yürüdü.

Beş ayrı ara sokakta bir araya gelerek İstiklal Caddesi’ne çıkan ve Taksim Meydanı’na yürüyen öğrenciler, "Dağıldık, heryerdeyiz. Barınma hakkımız için günlerce nöbet tuttuk. Ama bizi dinlemek yerine gözaltına aldılar. Biz anlatmaya devam edeceğiz; barınabilecek yurtlar talep ediyoruz" dedi. 

Vatandaşlardan da destek isteyen öğrencilerin yürüyüşün ardından yaptıkları basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Bizler 2 haftadır barınma hakkı için direnen yurtsuzlarız. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte yüzlerce öğrenci, fahiş ev kiraları ve yetersiz yurt nedeniyle sokaklarda kaldı. İktidar ise barınma sorununu çözmek yerine, sokakta kalan öğrencilere polisiyle saldırıyor. Bizler sokakta kalan binlerce öğrencinin sorunlarının çözümü için günlerdir Türkiye'nin parklarında, bahçelerinde, sokaklarındayız. Bugün de battaniyelerimizle bu duruma dikkat çekmek için yürüdük. Öğrencinin yanında olan herkesi, ‘Barınamıyoruz, geçinemiyoruz' diyen öğrencilerin sesine ses olmaya çağırıyoruz." (HABER MERKEZİ)