Yurtlardaki öğrenciler zorla çıkarılıyor: Eşyalarımız kapıya bırakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtlara depremzedelerin yerleştirileceğini açıklamasının ardından KYK’ye bağlı çok sayıda yurttan öğrencilerin zorla çıkarıldığı öğrenildi. Sosyal medyada tepki büyük.

Fotoğraf: MA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "Üniversiteler uzaktan eğitime geçecek yurtlar misafirhane olacak” açıklamasının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı çok sayıda yurtta öğrencilerin haberi olmadan eşyalarının kapının önüne konulduğuna dair paylaşım ve açıklamalar yapıldı.

İstanbul Cevizlibağ’da bulunan KYK’ye bağlı Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan kadın öğrenciler, depremzedelerin yurda yerleştirileceği gerekçesiyle kendilerine haber verilmeden eşyalarının çöp poşetine konulduğunu, iki saat içerisinde de yurdu terk etmelerinin istendiğini aktardı. Çöp poşetindeki eşyalarıyla yurttan atılan kadın öğrenciler duruma, "Oteli, parası yok mu bu devletin?" sözleriyle tepki gösterdi.

‘FATURASI BİZE KESİLEMEZ’

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre Kırıkkale’de bulunan KYK’ye bağlı Hatice Hanım Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler de eşyalarının dolapların kilitleri kırılarak çıkarılıp poşetlere doldurulduğunu belirten paylaşımlar yaptı. Eşyalarının siyah çöp poşetlerine konulup kapının önüne bırakıldığına dair paylaşılan fotoğrafların altına "Bize sorulmadan yurtlardan çıkartılıyoruz. Apar topar eşyalarımız kapı önüne atılıyor. Yönetilemeyen deprem sürecini faturası bize kesilemez" denildi.

‘BEDELİNİ ÖĞRENCİLER ÖDEMEYECEK’

Barınamıyoruz Hareketi karara Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Oteller, boş evler ve daha nicesi varken bulduğunuz çözüm afetzedelerle dayanışma gösteren öğrencileri kapının önüne mi koymak? Almadığınız sorumlulukların bedelini öğrenciler ödemeyecek!” sözleriyle tepki gösterirken, Öğrenci Faaliyeti de, “İstanbul #Cevizlibağ Atatürk Kadın KYK yurdunda kalan üniversitelilerin bu akşam 21.00'e kadar yurttan ayrılmaları gerektiği söylendi. İktidarın rant ve talan politikaları nedeniyle sıra arkadaşlarımızın mağdur edilmesi kabul edilemez!” diyerek tepki gösterdi.

‘İLK VAZGEÇİLEN HAYATIMIZ OLAMAZ’

Cevizlibağ KYK Yurdu önünde önünde bir araya gelen Özgürlükçü Gençlik de yaptığı açıklama ile karar tepki gösterdi. Öğrenciler, “Bugün üniversitelerin online mı tatil mi olacağını tam olarak anlamadığımız açıklama yapıldı. Ardından yurtlarımızda arkadaşlarımız apar topar eşyaları koridorlara bırakılarak dışarı atıldı. Belli bir saat verildi boşaltmaları için. Depremin hala etkisindeyiz, yakınlarımızı, arkadaşlarımızı kaybettik. Deprem merkezi koordinasyonundan geldik. Bize böyle bir günde böyle bir açıklamayı yapanlar utansın. Bizler böyle günler geçerken yurtlarımız önünde bu açıklamayı da yapmak zorunda kalıyoruz. Yurtlar devletin yedek konaklama merkezleri değildir. Biz eğitim görüyoruz, eğitim. Deprem olur yurtları boşaltın, yangın olur boşaltın, salgın olur boşaltın. Bir kamu hizmeti tamamen durdurularak başka bir hizmet sunulamaz. Bunu o yetkililer bilmiyorsa gençlik onlara öğretecek, onlar da bunu uygulamayı bilecekler. Arkadaşlarımız bir yere kovamazlar. Böyle bir karar alamazlar. İlk vazgeçilen gençlik, hayatımız, eğitim olamaz" ifadeleri kullanıldı.

‘ÜNİVERSİTEYİ KAPATMA SARAYI AÇ’ TEPKİSİ

Öte yandan Erdoğan’ın açıklamasına sanal medyadan tepki yağdı. “#ÜniversiteyiKapatmaSarayıAç” etiketiyle paylaşım yapan Kampüs Cadıları "Tek adamın fermanı sonucu üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle yurtlarımızdan zorla çıkartılıyoruz. Göreviniz depremzedeler için uygun barınma yerlerini tahsis etmek, öğrencileri yurttan atmak değil! #ÜniversiteyiKapatmaSarayıAç” dedi. İTÜ Dayanışması ise, ^"Üniversitelerin kapatılması kararı deprem krizini çözmeye yönelik değil öğrencilerin dayanışmasını engellemeye yönelik bir karardır. Online eğitim istemiyoruz" sözleriyle tepki gösterdi. (HABER MERKEZİ)