Yunanistan'ın 'Afganistan'dan olası göçe karşı' Türkiye sınırına ördüğü 40 km'lik duvar tamamlandı

Afgan sığınmacılara kapılarını kapayacağını duyuran Yunanistan, Türkiye sınırındaki 40 kilometrelik duvarın tamamlandığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan, Türkiye sınırındaki 40 kilometrelik duvarın tamamlandığını ve buraya bir gözetleme sistemi kurulduğunu açıkladı. Ülkenin vatandaşları korumaktan sorumlu bakanı Michalis Chrisochoidis, Afganistan'dan olası bir göç dalgası karşısında "pasif bir şekilde olacakları bekleyemeyeceklerini" söyledi. BBC Türkçe'nin Atina temsilcisi Stelyo Berberakis'in haberine göre, Meriç Nehri sınırındaki bölgeyi ziyaret eden Chrisochoidis "Sınırlarımız bundan sonra da ihlal edilemeyecektir" diye konuştu.

Atina, Afganistan'dan kaçmaya çalışan göçmenlerin Türkiye üzerinden Yunanistan sınırına dayanacağından endişe duyuyor. Türkiye'nin, duyduğu aynı endişeden dolayı İran sınırına ördüğü duvarın benzerini Türkiye ile sınır oluşturan Meriç Nehri boyunca ören Yunanistan, bu konuda Ankara ile birlikte hareket etme niyetini gösteriyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos ve İçişleri Bakanı Mihalis Hrisohoides, Türk-Yunan sınırının son 27 kilometresinde bulunan, yerin 6 metre dibinden başlayan ve 5 metre yüksekliğine ulaşan demir çubuklardan inşa edilen "duvarı" teftiş etti. Hrisohoides, Afgan göçmen akını olasılığı karşısında "kimsenin bu duvarı aşamayacağı" ve "hiçbir durumda 2015 yılının göçmen akınına izin verilmeyeceğini" açıkladı.

Yunan yetkililer , bu duvarın inşasında ayrıca 2020 yılı Mart ayı başlarında yaşanan olayların da göz önünde bulundurulduğunu anımsattı. Türkiye'nin o dönemde "göçmenlere kapılarımızı açtık" açıklamasıyla Meriç sınırına dayanan on binlerce göçmen, keyfi geçişleri önlemek isteyen Yunan polisinin ve sınır muhafızlarının şiddetli tepkileriyle karşılaşmışlardı.

Yunanistan hükümeti, sınırda yaşanan ve resmi rakamlara göre 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu olaylardan sonra, 40 km'lik karadan geçiş sınırının 27 km'sine de ek duvar örülmesine karar vermişti. Duvar üzerine kurulan termik kameralar ve radarların, sınırın karşı tarafındaki hareketlenmeleri 16-17 km uzaktan tespit etme olanaklarına sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca her an havalanabilen İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) da 7/24 gözetleme yapabileceğini de açıklayan yetkililer, bu amaçla , mevcut sınır muhafızlarının yanı sıra 400 kadar polisin sınır bölgesine takviye gücü olarak gönderildiğini duyurdular.

Ses duvarını aşabilen ve "çığıltı sesleri" çıkartan bu cihazların, Yunanistan sınırına yapılacak olası toplu bir göç akınının önlenmesi için "caydırıcı nitelikte" olacağı belirtiliyor. Cihazlar, çıkardıkları sesin şiddetinin insan kulağının dayanamayacağı kadar güçlü olması nedeniyle, insan hakları savunucularının tepkisine yol açmaya devam ediyor. (BBC Türkçe)