Yunanistan'dan Türkiye'ye mülteci geçişlerine destek suçlaması

Yunanistan Göç Bakanı Mitarachi, Türkiye'yi mülteci teknelerini Yunan karasularına itmekle suçladı. İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı ise Yunanistan'ın 'olayları çarpıttığını' belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan, Türkiye'yi Ege Denizi'nde mülteci geçişlerine destek olmak ve bölgede gerilimi tırmandırmaya çalışmakla suçladı. Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi tarafından yapılan yazılı açıklamada "Helen Sahil Güvenliği bu sabah Türk Sahil Güvenliği ve Donanması'nın Yunanistan ile gerilimi tırmandırma amacıyla derme çatma sığınmacı botlarına Avrupa sınırına kadar refakat ettiği yönünde çok sayıda vaka bildirmiştir" denildi. Yunanistan Göç Bakanlığı, açıklamada "Bu sığınmacıların Türk kıyılarından yola çıktığı ve Türkiye tarafından desteklendiklerine bakılırsa risk altında olmadıkları şüphe götürmez" ifadelerine yer verdi. 

'İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇ'

Yunanistan'ın açıklamasının ardından İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Twitter hesabından  yaptığı paylaşımda Mitarachi'nin 'olayları çarpıttığını' söyleyerek, "Olayları çarpıtmak ve ölüme ittiğiniz insanlar hakkında yalan söylemek insanlığa karşı işlenmiş bir suç" dedi. Yunanistan'ın bugün 231 sığınmacıyı 'ölüme terk ettiğini' belirten Çataklı,  “2015 yılında her gün 2347 kişi Yunan adalarına geçerken, bu sayı 2017'de 18 Mart Mutabakatı'nın ardından 79'a düştü” ifadelerini kullandı.  

YUNANİSTAN SAHİL GÜVENLİĞİNDEN 'TACİZ' AÇIKLAMASI

Mitarachi'nin açıklaması öncesinde de Yunan sahil güvenliği devriye botlarının Midilli Adası açıklarında 'tehlikeli manevralar' yapan bir Türk Sahil Güvenlik teknesi tarafından 'taciz edildiğini' ileri sürdü. Olaya ilişkin bir video görüntüsü yayınladı. Görüntüde Türk Sahil Güvenliği'ne ait bir tekne hızla Yunan teknesinin yakınından geçiyor ve onu dalga altında bırakıyor.

Yunan Sahil Güvenliği ikinci bir olayda Türk sahil güvenlik teknesinin bir sığınmacı teknesinin Yunan karasularına girmesine yardımcı olduğunu ve Yunan sahil güvenliğinin 'tekrar tekrar iletişim kurma çabasına yanıt vermediğini' açıkladı. Sığınmacı botunun Yunan karasularına giremediği ve içinde bulunanların ikinci bir Türk sahil güvenlik teknesi tarafından alındığı savunuldu. Cuma sabah saatlerinde meydana gelen üçüncü olayda ise Türk karasularında bulunan bir sığınmacı botuna iki Türk teknesinin yaklaştığı ve botu Yunan kara sularına itmeye çalıştığı belirtildi. Bu girişimin başarılı olmadığı ve yine botta bulunanların Türk sahil güvenliği tarafından alındığı belirtildi. (DW Türkçe/DIŞ HABERLER)