Yunanistan'da Altın Şafak liderlerine 13 yıl hapis cezası verildi

Yunanistan'da 'suç örgütü' ilan edilen Altın Şafak partisinin lideri Nikos Mihaloliakos ile parti yöneticilerine 13'er yıl hapis cezası verildi. Yorgo Rupakias, faşizm karşıtı rapçi Pavlov Fissas’ı öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan'da geçtiğimiz hafta suç örgütü olarak ilan edilen faşist Altın Şafak partisinin lideri Nikos Mihaloliakos ve yönetici kadrosu 'suç örgütü yönetmekten' 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mihaloliakos'un yanı sıra lias Kasidiaris, Yiannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas'a da 13'er yıl hapis cezası verildi.

FISSAS'IN KATİLİNE MÜEBBET

Atina’da bugün açıklanan cezalar temelinde faşizm karşıtı 34 yaşındaki rapçi Pavlov Fissas’ı öldüren parti üyesi Yorgo Rupakias'a müebbet hapis cezası verildi. 

Söz konusu cezaların kesinleşmesinin ardından dün Brüksel’e kaçan Avrupa Parlamentosu üyesi Lagos’un yakalanma ve ülkesine iade edilmesi süreci başlatılacak. Lagos’un ilkin vekil dokunulmazlığının kalkması daha sonra ise Yunanistan’a iadesi gündeme gelecek.

Ayrıca, Altın Şafak’ın eski vekil ve üyelerine de üç yıl ile altı yıl arasında değişen çeşitli hapis cezaları verildi. Parti üyeleri ayrıca, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) üyesi sendikacılara ve yabancı asıllı emekçilere saldırılardan dolayı da hüküm giydi ve hapis cezalarına çarptırıldı.

Yunanistan’daki sancılı ekonomik ve sosyopolitik kriz yıllarında adından söz ettiren Altın Şafak 1985 yılında kuruldu ve 1993 yılında siyasi partiye dönüştü. Kuruluş yıllarında parti Neo-Nazi, ırkçı, aşırı milliyetçi, yabancı ve İslam karşıtı ideolojileri benimsedi. Altın Şafak ‘Büyük Yunanistan’ ideolojisi temelinde komşu ülkenin sınırlarının genişletilmesi taraftarıydı. 1990’lı ve 2000’li yıllarda Altın Şafak girdiği seçim süreçlerinde kayda değer bir başarı elde edemedi ve siyasetteki varlığını bir lümpen protesto orgütü olarak sürdürdü.

Ortodoks Kilisesi çevrelerinin desteğini alan aşırı milliyetçi kesimlerle 2000’lerin ortalarında yakınlaşsa da bu ilişkiler fazla sürmedi. Altın Şafak’ın Yunanistan siyaset sahnesindeki tırmanışı 2010 itibari ile Yunanistan’daki sosyoekonomik krizin derinleşmesine paralel bir seyir izledi.  2012-2019 döneminde Altın Şafak oy oranını yüzde yedilere taşıdı ve Yunanistan Parlamentosu’nda temsil edilen üçüncü büyük parti konumuna geldi. 

2020'DE YOLUN SONU

Siyasi yükseliş yıllarında Altın Şafak üyeleri sol kesime ve yabancılara yönelik kanlı saldırılarıyla öne çıktı. Bu saldırılar sonucunda parti hakkında yasal işlemler başlatıldı. Gelişen yargı süreciyse 2020 sonlarında Altın Şafak’ın ‘suç örgütü’ olarak ilan edilmesi ve üyelerine ağır cezalarına verilmesi ile son buldu.