Yüksekdağ hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten 4 yıl ceza istendi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla bir yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın 26 Kasım 2015'te, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından yaptığı yazı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldığı iddiasıyla açılan davada, esas hakkındaki mütalaa açıklandı.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Yüksekdağ, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Aydoğan Levent Gedik, Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesinin görevsizlik kararını okuduktan sonra iddianamedeki suçlamaya ilişkin Yüksekdağ'a söz verdi. 

Olay tarihinde, HDP Eş Genel Başkanı olarak güncel gelişmelere ilişkin değerlendirme yaptığını, konusu suç oluşturacak bir söyleminin olmadığını söyleyen Yüksekdağ, "Hakaret yoktu, siyasi eleştiri olarak düşünülmelidir. Ayrıca mahkemelerin böyle davalarla uğraştırılmaması gerektiğine inanıyorum" dedi.

Yüksekdağ'ın avukatı Maviş Aydın da aynı zamanda siyasi bir partinin genel başkanı olan Cumhurbaşkanına yönelik eleştirilerin dozunun biraz daha yüksek olabileceğini, bu nedenle iddianamede yer verilen eylemin suç olmadığını kaydetti.

SAVCI 4 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEDİ

Tarafların beyanlarının ardından esasa ilişkin mütalaasını sunması için savcıya söz verildi.

Savcı, Yüksekdağ'ın HDP Eş Genel Başkanı sıfatıyla 26 Kasım 2105'te yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kısım terör örgütlerine yardım yaptığı iddiasında bulunarak, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediğini savundu.

Savcı, bu kapsamda sanık Yüksekdağ'ın bir yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Yüksekdağ ve avukatının, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etmesi üzerine, duruşma 12 Kasım'a ertelendi. (AA)  

 

Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ hakkında, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından yaptığı yazı açıklama gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla açılan davanın duruşması bugün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yüksekdağ’ın SEGBİS ile bağlanarak savunma yaptığı duruşmada Yüksekdağ’ın 1 yıl ile 4 yıl arasında cezalandırılması talep edildi. Ara kararını veren mahkeme heyeti, Yüksekdağ ve avukatlarının süre talebini kabul ederek bir sonraki duruşmayı 12 Kasım 2020'ye erteledi.

 

Yüksekdağ'ın SEGBİS ile bağlanarak yaptığı savunmayı ekte bulabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar dileriz,

Halkların Demokratik Partisi
Basın Bürosu