Youtube CEO'su: Şiddet riski ortadan kalktığında Trump'ın hesabı açılacak

YouTube'un CEO'su Susan Wojcicki, ABD'de Kongre baskınının ardından askıya alınan eski başkan Donald Trump'ın hesabının 'şiddet riskinin ortadan kalkması durumunda' yeniden açılacağını duyurdu. Wojcicki, "Askıya alma kararının ne zaman iptal edileceğini kesin olarak söylemek zor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - YouTube'un CEO'su Susan Wojcicki, ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın askıya alınan hesabının 'şiddet riskinin ortadan kalkması durumunda' yeniden aktif hale getirilebileceğini söyledi. Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council'in düzenlediği bir programda konuşan Wojcicki, "Askıya alma kararının ne zaman iptal edileceğini kesin olarak söylemek zor" ifadelerini kullandı. 

Platformun kendi kurallarını gözeteceğinin altını çizen Wojcicki, hükümet yetkililerinin ve güvenlik güçlerinin açıklamalarını da dikkate alacaklarını belirtti. Youtube, taraftarlarının 6 Ocak'ta Kongre binasına gerçekleştirdiği ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan baskının ardından 12 Ocak'ta Trump'ın hesabını askıya aldı. Platform, kararın gerekçesi olarak Trump'ın şiddeti teşvik ederek politikalarına aykırı davranmasını gösterdi ve hesabın en az bir hafta boyunca askıda olacağını söyledi.

Diğer sosyal medya platformlarından Twitter, Trump'ın hesabını tamamen kapattı; Facebook ise YouTube gibi hesabı askıya aldı. Facebook yönetimi ilgili gözetim kurulundan Trump hakkında karar vermesini istedi. Ancak kurulun ne zaman karar vereceği henüz belli değil.

Trump'ın davranışının, 'hesabın tamamen kaldırılmasını gerektirmediğini' belirten Wojcicki, şiddet riskinin hala yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. Wojcicki, hesabın yeniden aktif hale getirilmesinin ardından olası benzer bir şiddet ihlalinde ise Trump'ın platformdan tamamen engelleneceğini duyurdu. (BBC Türkçe)