'Yolsuzluk' ile suçlanan Nijerya'nın eski enerji bakanına hapis

Nijerya'da 6 milyar dolarlık 'yolsuzluk' iddiasıyla yargılanan eski enerji bakanı Agunloye, kefalet başvurusu karara bağlanıncaya kadar hapishanede kalacak.

Fotoğraf: The Guardian Nigeria
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın eski enerji ve çelik bakanı Olu Agunloye, 6 milyar dolarlık yolsuzluk iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından hapse gönderildi.

Punch NG haber sitesinin aktardığına göre, Agunloye, 10 Ocak Çarşamba günü başkent Abuja'daki Federal Yüksek Mahkeme'de hakim karşısına çıkarıldı. Hakkındaki suçlamalar burada yüzüne okunan eski bakan, suçsuz olduğunu savundu. Ekonomi ve Mali Suçlar Komisyonu (EFCC) tarafından hakim karşısına çıkarılan Agunloye'nin kefalet koşullarının yerine getirilmesine kadar Kuje cezaevinde hapsedilmesine karar verildi.

20 ARALIK'TA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Eski bakanın hapsedildiğini dün yaptığı bir açıklama ile doğrulayan EFCC Sözcüsü Dele Oyewale, Agunloye'ye 'hileli yollarla sözleşme yapılması ve resmi yolsuzluk' ile bağlantılı yedi suçlama yöneltildiğini aktardı. Mahkemenin aldığı karara göre, kefalet başvurusunun 11 Ocak Perşembe günü yapılacak duruşmada ele alınması bekleniyor.

EFCC, 13 Aralık 2023 tarihinde Agunloye'nin ülkedeki Mambilla hidroelektrik projesiyle ilgili 6 milyar dolarlık yolsuzluk iddiası nedeniyle arandığını ilan etmişti. EFCC, 20 Aralık'ta Agunloye'yi yakalanarak gözaltına alındığını duyurmuştu. Ülkede 1999-2003 yıllarında Enerji Bakanlığı yapan Agunloye, tartışmalı Mambilla projesinde harcanması gereken paraların büyük bir kısmını zimmetine geçirmekle suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)