Yeşilova Belediyesi: Avrupa'ya gönderilen 387 kişiden 23'ü geri dönmedi

Burdur Yeşilova Belediyesi Başkanı Şenel, ERASMUS kapsamında Avrupa'ya giden 387 kişiden 23'ünün geri dönmediğini açıkladı. Şenel olayın eski Belediye Başkanı Nuri Özbek döneminde yaşandığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanlığı, Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki organizasyonla ortaya çıkan belediye eliyle Avrupa'ya insan kaçakçılığı yapıldığı iddialarıyla ilgili müfettiş görevlendirdiğini duyurmuştu.

Bakanlığın müfettiş gönderdiğini açıkladığı belediyelerden birisi olan CHP'li Burdur Yeşilova Belediyesi Başkanı Mümtaz Şenel, kurumda yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. Şenel, Yeşilova Belediyesi’nde göreve başladıkları günden bu yana yurt dışına göndermeyle ilgili bir işlem yapılmadığını söyledi. 

'ESKİ BAŞKAN DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİ'

Mümtaz Şenel, 14 Haziran-29 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılan “Uluslararası Dünya Mirasları Turizm Delegeleri” kapsamında 387 kişinin belediye tarafından yurt dışına gönderildiğini söyledi. ERASMUS ve Avrupa Birliği Eğitim Öğretim Gençlik ve Spor Programı kapsamında üç farklı grup halinde yurt dışına giden 387 kişiden 23’ünün gri hizmet pasaportunu belediyeye teslim etmediğini bildiren Şenel, eski Belediye Başkanı Nuri Özbek döneminde gerçekleşen olayla kendisinin bir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Başkan Mümtaz Şenel’in açıklaması şöyle:

“Bugün basında belediyemizin insan kaçakçılığı yaptığına dair asılsız haberler çıkmış. Asılsız haberlerin belediyemizle ilgisi alakası yoktur. Bahsi geçen olayın aslı şudur, benden önceki dönemde Belediye Başkanlığı yapan Nuri Özbek’in döneminde Belediye Meclisi’nin aldığı kararla yurtdışına gönderilmek üzere 397 kişi için görev pasaportu istenmiş. Ancak 10 kişiye görev pasaportu verilmesi sakıncalı olduğundan 387 vatandaşımız belediyenin aldığı gri pasaportla İtalya, Roma’ya Avrupa Birliği ERASMUS kapsamında yurt dışına gitmiştir. Bu 387 kişiden 23 kişi pasaportunu getirip belediyemize teslim etmemiş, bunlarla ilgili liste elimizdedir. 364 vatandaşımız aldıkları gri pasaportları belediyemize teslim etmişler. O günün şartlarında ne yapıldığını biz bilmiyoruz. Ancak Yeşilova Belediyesi’nde 03.04.2019 tarihinde görevi teslim aldığımızdan beri belediyemizde yurt dışına göndermeyle ilgili bir işlem yapılmamış. Başkanlığımın bu konuyla hiçbir ilgisi alakası yoktur.

'ÜÇ DEFA YURT DIŞINA İNSAN GÖNDERİLMİŞ'

Belediyenin üç farklı tarihte yurt dışına vatandaş gönderdiğini belirten Şenel, “ERASMUS ve Avrupa Birliği Eğitim Öğretim Gençlik ve Spor Programı’na belediyemizi temsilen 3 defa vatandaş gönderilmiş. Bu vatandaşlardan birinci partide 107, ikinci partide 113, üçüncü partide de 177 olmak üzere toplam biraz önce verdiğim rakamda insan gitmiş. Basından öğrendiğimize göre bu konuda müfettiş görevlendirildiğini duyduk. Belgelerimiz hazır gelen müfettişlerimize bunları teslim edeceğiz” dedi. (ANKA)