Yeşilgöz, taslak seçim programını açıkladı: 'Göçle mücadele, zorunlu askerlik...'

Hollanda Adalet Bakanı ve VVD lideri Dilan Yeşilgöz, partisinin taslak seçim programını kamuoyuyla paylaştı. Yeşilgöz, önceliğini 'göçle mücadele' olarak belirledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hollanda’da koalisyon hükümetinin düşmesi ve Başbakan Mark Rutte'nin parti genel başkanlığını bırakmasının ardından iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi'nin (VVD) liderliğine gelen Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, partisinin taslak seçim programını açıkladı. Ülkenin ilk kadın başbakanı olmayı hedefleyen Yeşilgöz, önceliğini 'göçle mücadele' olarak belirledi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Yeşilgöz, sığınmacı, işçi ve öğrenci göçünü sınırlamak için AB direktifleri kapsamında mümkün olan tüm kısıtlamaları uygulamak istiyor. Zorunlu askerliği yeniden gündeme almak da vaatleri arasında.

HOLLANDA, 23 KASIM'DA SANDIK BAŞINA GİDECEK

Hollanda’nın en büyük siyasi partisi olan, iktidar ortağı VVD, 23 Kasım’da yapılacak erken genel seçime, Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz’ün liderliğinde katılacak. Yeşilgöz, 1 Eylül Cuma günü liberal sağ eğilimli partisinin taslak seçim programını açıkladı.

“Yer açın, Sınırları Belirleyin” başlıklı programa göre Yeşilgöz ve partisinin önceliği, 'göçle mücadele' olacak. Kendisi de daha önce sığınmacı olan Yeşilgöz, ülkeye sığınmacı, işçi ve öğrenci göçünü büyük ölçüde sınırlamak istiyor.

Çatışma bölgelerinden gelenlere geçici sığınma hakkı verilmesi ve savaş bitince geri gönderilmesini savunan VVD, mültecilerin aile birleşiminin de zorlaştırılmasını istiyor. Dilan Yeşilgöz’ün partisinin bu konudaki ısrarı nedeniyle dört partili koalisyon hükümeti düşmüş ve Rutte bir daha aday olmayacağını açıklamıştı. Yeşilgöz, VVD’li Sığınma ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Eric Van der Burg tarafından hazırlanan, belediyelerin zorunlu olarak yeni mülteci kabul merkezleri açmasına ilişkin yasa tasarısını da rafa kaldıracak.

'TOPLUMDAKİ OKSİJEN KAYBOLDU'

Dilan Yeşilgöz, siyasette olmasının nedeninin 'özgürlük' olduğunu belirterek, özgürce yaşamak için mülteci ve göçmen işçiler konusunda sınırlar konulması gerektiğini savundu. Seçim programında, Hollanda’ya daha az yabancı öğrenci kabul edilmesi ve göçmen işçiler için daha katı kurallar uygulanması da öngörülüyor. Bakan Yeşilgöz, seçimleri kazanması halinde, sığınmacı ve işçi göçü konusunda AB direktifleri dahilinde mümkün olan tüm kısıtlamaları içeren bir yol izleyeceği mesajını verdi.

Yeşilgöz, 'toplumdaki oksijenin kaybolduğunu, kuralların Hollanda halkını boğduğunu' belirtti ve yeniden bir "Nefes alma alanı" yaratmak istediklerini söyledi. Yeşilgöz, "Bu, insanlara kendi hayatlarını düzenleme, insana yakışır bir şekilde yaşayabilme ve sokaklarda güvenli bir şekilde yürüyebilme özgürlüğünün verilmesi gerektiği anlamına geliyor" dedi.

'İSVEÇ MODELİ'NE BENZER ZORUNLU ASKERLİK UYGULAMASI

Yeşilgöz’ün açıkladığı taslak programda, 'İsveç modeli'ne benzer bir zorunlu askerlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesine de yer verildi. Hollanda'da zorunlu askerlik, kâğıt üzerinde var olsa da, 1 Mayıs 1997'den bu yana fiilen uygulanmıyor.

VVD’nin planına göre, orduyu güçlendirmek için İsveç’te olduğu gibi, 18 yaşını dolduran tüm gençlere askerlik yapmak isteyip istemedikleri sorulacak. Buna olumlu yanıt veren ve askerlik hizmetine uygun olan gençler bir yıl süreyle silah altına alınacak.

Yeşilgöz’ün diğer vaatleri arasında da şunlar var: Kira artışları engellenecek. Belirli sosyal mesleklere sahip kişilere kira piyasasında öncelik verilecek. Kiracıların sosyal kiralık evlerini satın almalarına olanak tanıyan bir satın alma hakkı yasası çıkarılacak. Çalışan kesime yönelik vergiler düşürülecek. “Çalışkan Hollandalılara” geçim güvenliği getirilecek. Çok çalışan ancak geçim zorluğu yaşayan kişilerin durumu düzeltilecek. Akaryakıtta ÖTV oranı ve enerji vergileri düşürülecek. VVD, ortağı olduğu hükümetin hazırladığı azot planından da sapacak. Sıfır emisyon hedefi 2030 yerine 2035’e çekilecek. Bunu başarmak için de 4 tane büyük ve birkaç tane de küçük nükleer enerji santrali inşa edilecek.

VVD’nin seçim programı 23 Eylül’deki parti kongresinde üyelerin onayına sunulduktan sonra resmileşecek. (DIŞ HABERLER)