Yeşilçam'ın görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı vefat etti

Yeşilçam'ın görüntü yönetmenlerinden Aytekin Çakmakçı, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Çakmakçı bugün Bahçecik Mezarlığı'nda defnedilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 1980'li ve 90'lı yıllarda "Muhsin Bey", "İpekçe", "Arabesk", "Düttürü Dünya", "Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri" gibi filmlere imza atan görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı vefat etti. Sanatçı 72 yaşındaydı.

Gece yarısı kalp krizi geçiren Çakmakçı, kaldırıldığı Fatih Devlet Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sabah saatlerinde vefat eden Çakmakçı bugün Bahçecik Mezarlığı'nda defnedilecek.

AYTEKİN ÇAKMAKÇI KİMDİR?

Aytekin Çakmakçı, 10 Ağustos 1949'da Trabzon'da doğdu. Çakmakçı, Yeşilçam'da "Muhsin Bey", "Arabesk" ve "Uzlaşma" gibi filmlerin görüntü yönetmenliğini yaptı. Çakmakçı ayrıca döneminin sevilen televizyon dizileri Baba Evi, Şehnaz Tango, Yeni Hayat, Deniz Gurbetçileri, Bizim Ev, Yaprak Dökümü gibi dizilerde de görüntü yönetmenliği yaptı.

Çakmakçı, "Yılanların Öcü" filmindeki görüntü yönetmenliği ile 23. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülüne layık görüldü. 3-4 sene boyunca Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim üyesi olarak girdi. 2009 senesinde buradaki görevini bıraktı. Burada kamera, ses ve ışık teknikleri üzerine kurs vererek ayrıca AB projesi olan Nitelikli Radyo TV Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi adına öğretici öğretmenlik yaptı.

2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali'nde 'Sinema Onur Ödülü'ne layık görüldü. 2019 yılında anılarını yazdığı kitabı 'Güneşe Lamba Yakan Adam' yayımlandı.

Çakmakçı; Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza ve Altın Kelebek başta olmak üzere birçok ödüle de layık görüldü.