Yerli aşıda Faz-3 için E-Nabız'dan gönüllü aranıyor

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi'nin geliştirdiği yerli Covid-19 aşısının Faz-3 çalışmaları için gönüllü başvuruları E-Nabız üzerinden başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Covid-19'a karşı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) işbirliğiyle ile geliştirilen yerli aşının Faz-3 çalışmaları sürüyor. 

Aşının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı. İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise şubat ayında başladı ve 250 gönüllünün aşı uygulaması 9 Nisan'da tamamlandı. Nisan ayı sonunda ise Faz-2’nin raporlama işlemi tamamlandı. Raporlamada koronavirüs aşısı olan gönüllülerin yüzde 100’ünde antikor oluştuğu belirlendi. Ardından, mayıs ayında Faz-3 çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda e-Nabız üzerinden gönüllü alımına başlandı. E-Nabız sayfasında, “Aşı çalışması için gönüllü ol. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen inaktif Covid-19 aşısının Faz-3 klinik çalışmalarında gönüllü olmak için tıklayınız” butonu yer aldı. (DHA)