Yerel mahkeme yüksek mahkemeyi tanımadı: Berberoğlu kararına ret

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetti. Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı vermişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararını yerel mahkeme tanımadı. 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi.

AYM, Berberoğlu'nun 'seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı' ile 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı'nın ihlal edildiğine karar vererek yeniden yargılanmanın yolunu açmıştı.

İLK TEPKİ KILIÇDAROĞLU'NDAN

Yerel mahkemenin  CHP'li Berberoğlu kararının ardından CHP MYK olağanüstü toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, "İnsanlığın temeli adalettir. Devletin de dinin de temeli adalettir. Bir kişi adaletsizlikle karşı karşıya kaldığı zaman ona tepki göstermek de bizim görevimizdir. Sayın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Adaleti nasıl sağlayacağız. O kurallara uyulduğunda adalet gerçekleşmiş olur.

Bizim ülkemizin bir Anayasası var. Bu bizi bağlar, gereğini yerine getirmek zorundayız. Yoksa hukuk devleti olamayız. Anayasa Mahkemesi kararına 600 milletvekili olarak uyuyuoruz. Bizi kim denetliyor, Anayasa Mahkemesi denetliyor. Yoksa hukuk devleti olamayız" ifadelerini kullandı.

CHP MYK Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından yeniden toplandı. Toplantıdan sonra CHP grubu basına kapalı olarak toplanacak. AYM kararı ile ilgili değerlendirme yapılacak. (HABER MERKEZİ)