Yeniden Refah Partisi'nde 'kadın-erkek yan yana oturamaz' kavgası

Yeniden Refah Partisi Aydın İl Başkanlığı toplantısında kadın ve erkeğin yan yana fotoğraf çekilemeyeceği söylendi. İl başkanı "Kurtardık mı İslamiyet'i" diyerek tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeniden Refah Partisi Aydın İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıda 'kadın-erkek yan yana oturamaz' tartışması çıktı. Aday listesinde 5'inci sırada yer alan Havva Türk'ün oturduğu yerin değişmesini istendi.

Zeybekhaber'den Cem Ulucan'ın haberine göre, İl Başkanı Osman Çağrı Çerçi başkanlığında milletvekili adayları ve il yönetim kurulu üyeleriyle toplantı düzenlendi.

Toplantının basına açık kısmında milletvekili adaylarının bir arada olduğu fotoğraf çekimi sırasında bir partili milletvekili aday listesinde 5'inci sırada yer alan Havva Türk'ün oturduğu yerin değişmesini istedi.

İkinci sıra adayı Bülent Ay'ın İstanbul'dan birlikte geldiği ve AR-GE ekibinden olduğu öğrenilen partilinin talebi üzerine Havva Türk yerini değiştirdi. Ancak aynı partili bu kez de Türk'ün sandalyesinin yaklaşık bir metre uzağa alınmasını istedi. Bu isteğe İl Başkanı Osman Çağrı Çerçi tepki gösterdi ve Türk'ün yerinde kalmasını istedi. İl başkanına sesini yükselten partili, "Kadın ile erkek yan yana fotoğraf çekilemez. Biz İstanbul'da da böyle yapıyoruz. Biz neyi temsil ediyoruz? Bizim amacımız ne? İslamiyet’te böyle olmaz" dedi.

İl binasındaki tartışma bu sözler üzerine büyüdü. İl Başkanı Çerçi, önce ikinci sıra adayı Ay'dan ekibindeki partiliyi dışarı çıkarmasını istedi ancak Bülent Ay da kadın ve erkeğin yan yana fotoğraf çekilemeyeceğini söyledi.

Başkan Çerçi bunun üzerine tartışmayı başlatan partiliye "Sen bana İslamiyet dersi veremezsin. Ben o dersleri aldım. Burası başkanlık makamı ve burada kararları ben veririm. Şikâyetin varsa genel merkeze şikâyet et alsınlar beni görevden. Senin bu söylediklerine göre kadın milletvekili de olmamalı. Yarın çalışmalar başlayınca bir milyon insan görecek" diye konuştu.

Milletvekili adayı Türk'ün oturacağı yer belirlendikten sonra Çerçi'nin partiliye, "Oldu mu şimdi? Kurtardık mı İslamiyet'i?" demesi üzerine partili bu kez, "Sen şu an İslamiyet'e hakaret ediyorsun" diyerek il başkanının üzerine yürüdü. Tartışma araya giren diğer partililerin müdahalesi ile son buldu. (HABER MERKEZİ)