Yeni Zelanda 60 ülkeye seyahat kısıtlamalarını kaldırıyor

Yeni Zelanda sıkı Covid-19 tedbirlerinin ardından normalleşmeye devam ediyor. Bugünden itibaren 60 ülkeden gelen turistler Yeni Zelanda’ya aşı ve test şartıyla giriş yapabilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Covid-19 tedbirlerinin uygulandığı Yeni Zelanda’da hükümetin yabancı turistlerin ülkeye girişine yönelik kısıtlamaları kaldırdığı bildirildi. Küresel salgından önce her yıl yaklaşık 3 milyon turistin uğrak noktası olan Yeni Zelanda’da turizm, ülkenin yabancı gelirinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Hükümetin kısıtlamaları kaldırılması ile vize muafiyeti uygulayan 60 ülkeden gelen turistler bugünden itibaren Yeni Zelanda’ya giriş yapabiliyor. Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere bazı ülkelerden gelen turistlere yönelik kısıtlamalar devam ediyor. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkenin turizm sektörünün küresel salgından ciddi şekilde etkilendiğini ve toparlanmak için çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Yeni Zelanda, Avustralyalı turistlere ise kapılarını yaklaşık 3 hafta önce açmıştı. Hafta başında Auckland Uluslararası Havalimanı'nda toplam 43 uluslararası gelen ve giden uçuş planlandı. Turistlere yönelik aşı ve test zorunluluğu devam ederken karantina süreci uygulanmayacak. (AA)