Yeneroğlu, OHAL ihraçlarının son ayını sordu: Temmuz ayında kaç kamu görevlisi ihraç edildi?

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği önergeyle temmuz ayında kaç kamu görevlisinin KHK ile ihraç edildiğini sordu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL yetkilerinin uzatılmasıyla birlikte kamudan ihraçların önünü açan KHK’nın geçici 35. maddesinin süresi dün doldu. DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise sürenin son gününe yaklaşırken çok sayıda kişinin bir anda kamudan ihraç edildiği iddialarına dikkat çekti.

‘SOYUT İDDİA VE DEĞERLENDİRMELERLE İHRAÇLAR GERÇEKLEŞTİ’

Bu süreçte soyut iddia ve değerlendirmelerle ihraçların gerçekleştiğine vurgu yapan Yeneroğlu, “Hukuki güvenceler göz ardı edilerek ve çoğu zaman sözlü bir savunma dahi alınmadan, ilgili kişinin meslekten çıkarılmasını gerektiren belirli bir fiili söz konusu olmasa bile kişi hakkında 3. kişilerin soyut iddiaları veya değerlendirmeleri neticesinde kamu görevinden ihraçlar gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

‘4 YILDA TOPLAM KAÇ KAMU GÖREVLİSİ İHRAÇ EDİLDİ?’

Söz konusu ihraçların sayısına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“OHAL yetkisi niteliğindeki kolaylaştırılmış ihraç yetkisinin sona ereceği son ay olan 2022 yılının temmuz ayında toplamda kaç kamu görevlisi 375 sayılı KHK’nın Geçici 35. maddesine dayanılarak ihraç edilmiştir?

375 sayılı KHK’nın Geçici 35. maddesine dayanılarak, bu maddenin yürürlükte olduğu 4 yıllık süreçte toplam kaç kamu görevlisi ihraç edilmiştir?

Bütün kamu kurum ve kuruluşlarından gerçekleşen ihraçlara dair istatistiki bilgiler nelerdir?” (HABER MERKEZİ)