Yazarlardan muhalefete 'Hukuksuzluğa karşı kenetlenin' çağrısı

Edebiyatçılar, siyasetçilere yönelik son gözaltı operasyonlarına karşı "Demokrasi ve adalet için çağrı" başlığıyla ortak bir metin imzaladı: Ülkeyi yıllar sürecek bir karanlığa gömen bu baskı politikasından derhal vazgeçin.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aralarında Oya Baydar, Murathan Mungan, Zülfi Livaneli, Irmak Zileli ve Figen Şakacı'nın da olduğu birçok yazar, Halkların Demokratik Partisi’nden belediye başkanları, akademisyenler ve siyasetçilerin ‘Kobani protestoları’ gerekçe gösterilerek gözaltına alınmasına karşı “Demokrasi ve adalet için çağrı” başlıklı ortak bir metne imza attı. Yazarların ortak bildirisinde “İktidara sesleniyoruz, ülkeyi yıllar sürecek bir karanlığa gömen bu baskı politikasından derhal vazgeçin. Muhalefete sesleniyoruz, bu hukuksuzluğa karşı demokrasi etrafında kenetlenin” denildi.

Çağrı metni şöyle:

“Zor günlerden geçiyoruz. Bir yandan salgın hastalık, diğer yandan ülkenin her geçen gün derinleşen ekonomik ve politik sorunları bugünümüzü ve geleceğimizi karartıyor. Gazetecilerin, hukukçuların, sağlıkçıların, akademisyenlerin, politikacıların sırf iktidara muhalif oldukları için ezilip dışlandıkları bir zamanda yaşıyoruz. Toplumun baskı rejimine karşı olan yarıdan fazlası ise yurttaştan sayılmıyor. Bunca sorunun üstüne bir de komşu ülkelerle yaşanan gerilimler, iç siyasetin malzemesi olarak üretiliyor, kullanılıyor.

Demokrasinin ilkelerinin yok sayıldığı, uluslararası hukukun ve Anayasa’nın çiğnendiği günlerde iktidarın ülkeyi korku yayarak ve zor kullanarak yönetme politikasının sonucu olarak yeni bir gözaltı furyasıyla karşılaştık. Halkların Demokratik Partisi’nden belediye başkanları, akademisyenler ve siyasetçiler altı yıl önceki ‘Kobani protestoları’ gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Buna farklı gerekçeler üretilerek gözaltına alınan birçok muhalif de eklendi.

Ne Kobani’ye dönük saldırıyı protesto etmek ne Kürt sorununu temel alan politik çalışmalar yapmak ne de düşüncelerini ifade etmek suçtur. Demokrasi, eşitliği ve ifade özgürlüğünü temel alır.

'YARINA DAİR UMUDUMUZU YİTİRMİYORUZ'

İktidara sesleniyoruz, ülkeyi yıllar sürecek bir karanlığa gömen bu baskı politikasından derhal vazgeçin. Muhalefete sesleniyoruz, bu hukuksuzluğa karşı demokrasi etrafında kenetlenin.

Haksız yere hapse atılan bütün muhalif aydınlar ve politikacılar derhal serbest bırakılmalıdır. Biz edebiyatçılar, bunca karanlığa rağmen yarına dair umudumuzu yitirmiyoruz. Özgürlük ve demokrasi için ülkemizin bugününe ve yarınına sahip çıkıyoruz.”

İmzacılar:

Abdullah Ataşçı, Ahmet Güneş, Akif Kurtuluş, Altay Öktem, Aslı Tohumcu, Ayşen Şahin, Ayşegül Devecioğlu, Barış Bıçakçı, Bora Abdo, Burhan Sönmez, Ceren Gündoğan, Cuma Boynukara, Deniz Durukan, Doğuş Sarpkaya, Ethem Baran, Figen Öcal, Figen Şakacı, Gaye Boralıoğlu, Gün Zileli, Hakkı Zariç, Halide Yıldırım, Hatice Meryem, Hasan Özkılıç, Hasan Öztoprak, Hayri K.Yetik, Hüseyin Bul, Hüseyin Şahin, Irmak Zileli, İlhami Algör, Mahmut Temizyürek, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Mustafa Yelkenli, Nalan Çelik, Namık Kuyumcu, Neslihan Önderoğlu, Niyazi Zorlu, Nurhan Suerdem, Nükhet Eren, Orhan Alkaya, Oya Baydar, Ömer Faruk, Ömer Türkeş, Pelin Buzluk, Pınar Öğünç, Roni Margulies, Semih Gümüş, Sevim Korkmaz, Sultan Gülsün, Şebnem İşigüzel, Şehmus Ay, Şükrü Erbaş, Tarık Günersel, Tekgül Arı, Ümit Kıvanç, Ümit Yaşar Işıkhan, Vecdi Erbay, Zeynep Oral ve Zülfü Livaneli.