Evren Aybars
Evren Aybars

Yılbaşı tarifleri: Ana yemek önerileri

Pazar, 29 Aralık, 2019
Kırmızı et sevenler, hindi olmazsa olmaz diyenler için yılbaşı tarifleri.... Her koşulda 2020 yılının hepinize sağlık, mutluluk ve bolca konfor getirmesini dilerim.

Yılbaşı gecesine oldukça kısa bir zaman kaldı. 2019’daki son yazımda sizlere yeni bir tarif vermemin ne kadar zor olduğunu fark ettim, çünkü üç yıldır burada size verdiğim onlarca yemek tarifi var ve bunlardan gerçekten çok iyi sonuç veren bazılarını yapmak varken başka bir tarif vermek çok makul olmayacak gibi geldi bana.

Gelin size önerdiğim tariflerin bağlantılarını paylaşayım.

  • Kırmızı et sevenlerdenseniz, yılbaşı gecesi için size güzel üç önerim olacak. Birincisi Beef Wellington. Yapması biraz zahmetli olsa da, hem masaya geldiğindeki gösterişi hem de lezzeti ile yılbaşı sofrası için oldukça şık bir tarif.
  • Biraz daha kolay yapılan bir yemek olsun isterseniz (ve yiyeceklerin sıcaklığını ölçebildiğiniz bir termometreniz varsa) geçen sene vermiş olduğum fırında antrikot tarifini deneyebilirsiniz.
  • Kuzu etiyle değişik bir şey denemek isterseniz, kırmızı şarap sosuyla pişirdiğim nefis bir kuzu kol tarifim var, onu da mutlaka değerlendirin derim.
  • Yılbaşı sofrasında hindi olmazsa olmaz diyorsanız, 2018 yılına girerken yazdığım fırında hindi tarifini deneyebilirsiniz.
  • Son olarak, aslında yılbaşı yemeği olur mu bundan diyebilirsiniz ama, harika sonuç veren bir lazanya tarifim de var sizler için, açıkçası genel istek üzerine ben bu yılbaşında bu lazanyayı pişireceğim.

Her koşulda 2020 yılının hepinize sağlık, mutluluk ve bolca konfor getirmesini dilerim.


Evren Aybars kimdir?

İlk makarnasını ilkokul 3'te pişirip, o günden sonra kendini yemek konusunda geliştirmeye başladı. 10 Numara Mutfak adlı YouTube kanalını kurdu ve yazarlığa başladı. Aynı zamanda makine mühendisi olarak çalışma hayatına devam eden Evren, evli ve bir çocuk babasıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI