YAZARLAR

Rus basınında geçen hafta (10-16 Ağustos): Suriye Kürdistanı projesi şimdilik rafa kaldırıldı

Rus basını, Türkiye ile ABD'nin Suriye'de yaptığı güvenli bölge anlaşmasına geniş yer ayırdı. EADaily ajansı, ABD'nin tampon bölgeye geçici bir çözüm olarak baktığı yorumunu yapıp, "Neticede Amerika’nın 'Suriye Kürdistanı' projesi iptal edilmedi, rafa kaldırıldı" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ABD arasında yapılan güvenli bölge anlaşması bu hafta Rus basınında geniş yer buldu.

Tsargrad TV sitesinde çıkan yazıda Aleksandr Pokrovskiy 'ABD’nin teröre destek vermekle Türklere karşı duyduğu korku arasında yolunu şaşırdığı' yorumunu yaptı. Yazar, güvenli bölge anlaşması ile İdlib'de yaşananlar arasında bağlantı kuruyor.

Pokrovskiy'ye göre, 'teröristleri bastırmak şartıyla Moskova ve Şam'la anlaşıp İdlib üzerine siyasi kontrol elde eden' Ankara, bu anlaşma kapsamındaki yükümlülüğünü yerine getirmedi; 'Türkiye yanlısı militanlar El Nusra’ya teslim oldu veya yok edildi'.

'TÜRKİYE SURİYE'DE KENDİSİNİ İSPATLAMAK ZORUNDA'

Yazarın deyişiyle, "Şimdi Suriye ordusu durumu düzeltmeye çalışırken Türkler buna göz yummak zorunda." Pokrovskiy bu noktada, 'Türkiye'nin Suriye’de kendisini ispatlamak zorunda olduğu' yorumunu yapıyor ve bunun için de 'kendi aptallıkları yüzünden hep acı çeken Kürtleri seçtiğini' savunuyor.

Suriyeli Kürtlerin 'herkesin herkese karşı yürüttüğü iç savaş sırasında IŞİD'e kafa tuttuktan sonra gerçek otonomi hayalini kurmaya başladığını' belirten Pokrovskiy, olası bir Kürt devletinin 'Türkiye’ye karşı başlatılacak terör savaşının üssü haline geleceğini' düşünen Türkiye'nin bu gelişmeye 'sinirlendiğini' yazıyor. Yazara göre, bu dönemde bir süreliğine Kürtlere yakınlaşan Moskova karşılık görmeyip uzaklaştı; "Kürtler de ABD’nin himayesine girdi."

Pokrovskiy'ye göre Türkiye’nin şu anki planı, 'kendi kontrol ettiği haydutları' İdlib’den tahliye etmek; 'onların kanı' ile de 'Kürtlerin Suriye’nin kuzeydoğusundan atılmasını ödemek.' Yazar 'artık “Türklerin de buralara göz diktiğini' öne sürerek, "Desteklediği IŞİD, desteklediği Kürtler ve NATO müttefiki Türkiye arasında yolunu şaşıran ABD, düştüğü tuzaktan nasıl çıkacağını bilemiyor" ifadelerini kullandı.

'ABD ANKARA'YI SURİYE'YE GİRMEKTEN VAZGEÇİRDİ'

EADaily ajansına göreyse, ABD ile Türkiye arasında yapılan tampon bölge anlaşmasından çıkan en önemli sonuç, 'üçüncü operasyonun Türk-Amerikan ilişkileri tamamen kesebileceğini anlayan Ankara’nın Suriye’ye girmekten vazgeçişi'. Haberde, her iki tarafın da en başta ortaya koydukları taleplerden taviz vermesi üzerine uzlaşma sağlandığı belirtiliyor; ABD'nin kurulacak tampon bölgeyi genişletmeyi, Türkiye'nin ise bölgede Amerikan askerlerinin de devriye yapmasını kabul ettiği hatırlatıyor.

Tampon bölge için düşünülen alanda 650 bin Kürt, 180 bin Sünni Arap, 10 bin Türkmen ve 10 bin Hıristiyanın yaşadığını belirten EADaily, 'çoğu Kürdün Türkiye’ye mutlak düşman gözüyle baktığını' öne sürdü.

Ajans, Washington'ın Ankara’yı PKK ve YPG ile gizli müzakerelere ikna etmeye çalıştığını belirterek, böyle bir gelişmenin ise AK Parti ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ülke içindeki durumunu zayıflatabileceği yorumunu yapıyor.

EADaily'ye göre ABD, 'kontrol ettiği Kürt militanlara siyasi bir statü kazandırmak için çaba harcıyor'; tampon bölgeye geçici bir çözüm olarak bakıyor ve Türkiye’nin bölgedeki nüfuzunu azaltmaya çalışıyor. Ajans, "Neticede Amerika’nın 'Suriye Kürdistanı' projesi iptal edilmedi, rafa kaldırıldı" yorumu yapıyor.

'ERDOĞAN ORDUYU OYALAMAYA ÇALIŞIYOR'

Voyenno-Promışlennıy Kuryer haber sitesinin yazarı Said Gafurov, Erdoğan’ın ülke içindeki gelişmeler karşısında 'orduyu oyalamaya çalıştığını' öne sürdü. 'Türkiye gibi ekonomisi krize giren, siyaseti dalgalanan bir ülkenin cumhurbaşkanının neden yeni bir operasyon ilan ettiğini' sorgulayan yazar, 'Erdoğan’ın 'zafere bile değil, sadece savaşa ihtiyaç duyduğunu' iddia etti.

Gafurov Erdoğan için "Siyasi taktiği, dahi denecek kadar mükemmeldir" ifadelerini kullanırken, "Bu mükemmel taktiğin bile ülkedeki durumu sakinleştirmek için yeterli olup olmadığı belirsiz" dedi. Yazara göre Türkiye'de 'oligarşi' AB'ye üyelik sürecinin çıkmaza girmesinden memnun değil. AK Partililer yerel seçimden memnun kalmadı. İşçiler grevlere ara vermiyor, yakın geçmişte ideolojik liderliğe göz diken İhvan demoralize oldu. Ekonominin de krizde olduğunu iddia eden Gafurov, 'bütün bunların koordineli olmasına' da ihtimal veriyor.

Rus yazar, Erdoğan'ın aydın kesim, medya ve Kemalistler üzerine baskı uyguladığını, FETÖ'cülerin ordudan temizlenmesi sonrası yerlerine gelen laik subayların ise 'ordudaki durumu Kemalistler lehine değiştirdiğini' savundu. 'Askerlerin doğrudan bir vazifeleri olmadığı zamanlarda silahı başka türlü kullanmaya dair fikir üretebildiğini' yazan Gafurov, "Erdoğan’ın savaş arzusu bundan kaynaklanıyor... Üstelik savaş zamanında ortaya çıkan aşırı vatanseverlik sarhoşluğu her zaman iktidarın işine geliyor" yorumunu yaptı.

'MOSKOVA'DA KURBAN BAYRAMI LAİKLEŞTİ'

Moskovskiy Komsomolets gazetesinde yayımlanan bir makalede ise Moskova’da Kurban Bayramı kutlamalarına yer verildi. Gazete, bu dini bayramın yıldan yıla 'laikleştiğini' öne sürdü.

Makalede, "Camilerin önünde toplanan farklı giyimli ve farklı davranan kalabalık, Moskova sakinlerini önce şaşırtır sonra korkutur, daha sonra 'yeter' dedirtirdi. Artık durum değişmiş. Namaza gelen Müslümanlar, eski Moskovalılar gibi hem heterojen hem büyük oranda laik" ifadeleri kullanıldı.


Andrey İsaev Kimdir?

Moskova Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nden mezun. Rusya Bilim Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ile Kazan Devlet Üniversitesi'nde çalıştı. Toplam 17 yıl çeşitli görevlerde Türkiye’de bulundu, Çin ve Hindistan’da çalıştı. Gazetecilik, araştırmacılık ve çevirmenlik yapıyor. RS FM radyosu kurucularından ve ilk genel müdürü.“Eski Çağ Türkiye tarihi” ve “Hint-Avrupa Mitolojisi: bir inceleme denemesi” adlı kitapları var.