Evren Aybars
Evren Aybars

Müdavimleri var: Afitap Meyhane

Pazar, 29 Nisan, 2018
Ön ve arka bahçesi ile yazın da oldukça keyifli bir ortam sağlayan bir mekan. Yemek çeşitleri gayet lezzetli. Tüm mezelerin şık ve birbirinden farklı tabaklarda servis edilmesi de oldukça hoş.

Ankara’da son zamanlarda birçok yeni meyhane açıldı. Adını en çok duyduklarımdan biri olan Afitap Meyhane’yi geçen hafta sevgili ablamın doğum gününü kutlama vesilesiyle denedik.

Öncelikle, iyi kalitenin başarıyı getirdiği bir gerçek, burası da o örneklerden biri. Rezervasyon olmadan, hele haftasonu, yer bulmak çok zor.

Ekim ayında açılmasına rağmen şimdiden oldukça kalabalık bir müdavim kitlesi oluşturmayı başarmış. Biz üç kişi gittik ve sadece mezelerden tattık. Ancak ara sıcaklar konusunda da oldukça iddialı olduklarını söylemeliyim. Denediğimiz mezelerle ilgili düşüncelerim şöyle…

Köpoğlu bildiğiniz üzere domates soslu biber, patlıcan ve patates kızartmaları üzerine yoğurt ile yapılır, sos ve yoğurt içerisinde patates yumuşar. Burada kibrit şeklinde kızartılmış patates servis sırasında diğerlerinin üzerine konuluyor. Hem lezzet hem de patatesin çıtır çıtır olması açısından güzel bir fikir.

Muhammara çok lezzetli, servis sırasında fazladan ceviz de serpiyorlar, o kadar lezzetliydi ki iki defa istedik.

Atatürk mezesi adında börülceli kimyonlu yoğurtlu bir mezeleri de var, daha önce rastlamadığım bir meze, oldukça keyifli. Fellah köftesini de çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Kabak çiçeği dolması güzel ancak diğerleri gibi fark yaratan bir yönünü bulamadım. Fesleğenli Girit ezmesi de üzerine ceviz serpilmiş şekilde geliyor, lezzetli ama olağanüstü bir tarafı yok, zaten Girit ezmesini her yer birbirinden farklı formüllerle yaptığı için hangisi doğru hangisi yanlış bilmek mümkün değil.

Sonuç olarak Afitap Meyhane’yi biz çok beğendik. Ön ve arka bahçesi ile yazın da oldukça keyifli bir ortam sağlayan bir mekan. Yemek çeşitleri gayet lezzetli. Tüm mezelerin şık ve birbirinden farklı tabaklarda servis edilmesi de oldukça hoş. Meze fiyatları 13-15 TL civarında (balıklı mezelerden denemediğimiz için onların fiyatlarını bilemiyorum). Makul ve oldukça lezzetli bir yer. Tunus Caddesi’nde 63 numarada. Rezervasyon için telefon numarası 0312 467 2 667.

Mutlu bir haftasonu dilerim.


Evren Aybars kimdir?

İlk makarnasını ilkokul 3'te pişirip, o günden sonra kendini yemek konusunda geliştirmeye başladı. 10 Numara Mutfak adlı YouTube kanalını kurdu ve yazarlığa başladı. Aynı zamanda makine mühendisi olarak çalışma hayatına devam eden Evren, evli ve bir çocuk babasıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI