Özlem Akarsu Çelik
Özlem Akarsu Çelik

Psikolojik üstünlük muhalefete geçti

Pazartesi, 23 Nisan, 2018
CHP ne yapmak istiyor? CHP heyetinin Meral Akşener’e, “sıfır baraj ittifakı” adı verilen öneriyi sunduğu, Akşener’in de partinin yetkili organlarıyla değerlendireceğini söylediği siyasi kulislere ilk yansıyan bilgiydi. Nedir “sıfır baraj ittifakı”? Yüzde 10’luk seçim barajını tek başına geçmesi zor hatta imkânsız olan partilerin CHP ile yapacakları ittifakla Meclis’e girme şansı yakalamaları.

Baş döndürücü bir pazar günü geçirdik Ankara’da. CHP’nin, İYİ Parti’ye 15 milletvekili vererek partinin Mecliste grup kurmasını ve böylece seçime girmeye hak kazanmasını sağlaması siyasi iktidarı epey öfkelendirdi. AK Parti Sözcüsünden Başbakan Yardımcısına, hepsinin açıklamalarında hakarete varan ifadeler vardı. Siyasi ahlaksızlıktan tutun da FETÖ’nün toplum mühendisliği hesabı yaptığına kadar zehir zemberek sözlerle eleştirdiler CHP-İYİ Parti dayanışmasını. Siyasi iktidarı bu kadar kızdıran, psikolojik üstünlüğün bir günlüğüne de olsa muhalefete geçmiş olmasaydı. Bir günlük mü yoksa bu üstünlük sürecek mi, bugünden sonraki gelişmeler gösterecek bunu. CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nde (SP) neler oluyor, neler konuşuluyor?

CHP’NİN MECLİS ÇOĞUNLUĞU HESABI

CHP’de dün bayram havası vardı. Kimi CHP’liler “Nasıl gol attık ama!” derken kimi “O kadar istihbaratçıya bizi izletiyorlar ama hepsini atlattık!” sözleriyle mutluluğunu gizlemiyordu. İYİ Parti’nin kurulduğu günlerde konuştuğumuz bir CHP yöneticisi bugünlerin sinyalini veren şu açıklamayı yapmıştı, “Gerekirse 15 milletvekili vererek İYİ Parti’ye grup kurdururuz.” Niyet hep vardı ama öyle kritik bir zamanda İYİ Parti’nin imdadına yetişti ki CHP, bu hamle iktidar için gerçekten sürpriz oldu.

CHP ne yapmak istiyor? CHP heyetinin Meral Akşener’e, “sıfır baraj ittifakı” adı verilen öneriyi sunduğu, Akşener’in de partinin yetkili organlarıyla değerlendireceğini söylediği siyasi kulislere ilk yansıyan bilgiydi. Nedir “sıfır baraj ittifakı”? Yüzde 10’luk seçim barajını tek başına geçmesi zor hatta imkânsız olan partilerin CHP ile yapacakları ittifakla Meclis’e girme şansı yakalamaları.

CHP’ye göre 24 Haziran’da sadece cumhurbaşkanlığı seçimi varmış gibi hareket etmek büyük yanlış. Genel seçim de çok önemli. Hatta “parlamentoda çoğunluğu sağlamış bir muhalefetin gücü hiç de yabana atılmamalı” diyorlar. Özetle CHP, 24 Haziran Genel Seçiminde Meclis’te çoğunluğu ele geçirmenin peşinde. CHP’lilere göre Akşener, anketlere fazla güveniyor ve kendi durumunu gerçekçi değerlendirmiyor. CHP’nin salı günü adayını açıklayıp açıklamayacağı soruma ise, “Salı değil çarşamba da olabilir. Kemal Bey’in bu hafta başka sürprizleri de olabilir” yanıtını aldım.

İYİ PARTİ, CHP İLE İTTİFAKA SICAK BAKMIYOR

İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener’in yola, “cumhurbaşkanlığına adayım” diyerek çıktığını hatırlatan İYİ Partililer, kendisinin geri adım atmasının siyasi intihar anlamına geleceğini söylüyorlar. Özellikle kadın seçmenin Meral Akşener’e gösterdiği ilgiye güveniyorlar. Anketlerin İYİ Parti-SP-DP ittifakının kendilerine büyük oy kazandıracağını söylediğini, aynı anketlerin İYİ Parti-CHP ittifakının kendilerine oy kaybettireceğini ortaya koyduğunu ifade ediyorlar. Yani İYİ Parti CHP ile ittifak yapmak yerine SP ve DP ile ittifak yapmayı planlıyor. Şu an görünen tablo bu. En önemlisi de Akşener’in birinci turda Erdoğan’a en fazla güç kaybettirecek aday olduğunu savunuyor İYİ Partililer. Ortak tek adayın ilk turda Erdoğan karşısında seçimi kaybedeceğini, her partinin kendi adayını çıkarması durumunda ikinci tura kalacağını ve Akşener’in kendisi en çok oyu alamazsa en çok oyu alanın lehine çekileceğini zaten söylediğini hatırlatıyorlar.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da İYİ Parti ile ittifaka sıcak bakıyor. Ancak onun önceliği Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olması. O olmazsa 77 yaşındaki Karamollaoğlu kendisi katılacak yarışa. 23 Nisan Pazartesi günü Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek olan Temel Karamollaoğlu’nun salı günü de Meral Akşener ile randevusu var. Bu görüşmelerin ardından Abdullah Gül’le bir araya gelerek bir durum değerlendirmesi yapması bekleniyor. Siyasi kulislerde Abdullah Gül’ün ortak aday olmak istediği, Akşener’in çekilmesi halinde geniş ittifakın ortak adayı olabileceğini söylediği konuşuluyordu. Bu iddiayı hatırlattığımız deneyimli siyasetçilerin hemen hemen hepsi “Erdoğan, Gül’ü ilk turda ezer geçer” yorumunu yaptı.

HDP’ye resmen bir ittifak teklifi gitmedi. HDP şimdilik seçime tek başına, parti olarak girme niyetinde. Dün Merkez Yürütme Kurulu’nu toplayan HDP, Selahattin Demirtaş’ın durumunu sağlıklı değerlendirilebilmek için, partinin hukuk komisyonundan bir dosya hazırlamasını istedi. Komisyon Demirtaş’ın duruşma tarihlerini, istinaftaki dosyalarını parti yönetimine gönderecek. HDP, cumhurbaşkanlığına aday gösterdikten sonra Demirtaş’a siyaset yasağı getirilirse ne yapacağını düşünüyor. Gül’ün adaylığını sorduğumuz bir HDP yöneticisi ise “CHP’nin Abdullah Gül’ü aday göstermeyi planladığını duyduk. Ortak aday çıkarırlarsa Erdoğan ilk turda agresif üslubuyla Gül’ü ezer geçer. Seçimin ikinci turda kazanılması ihtimali çok daha yüksek. Gül’ün sakin üslubu ikinci turda kendisinin avantajına olabilir” dedi.

Erdoğan’ın karşısına her partinin kendi adayını çıkarması gerektiğini savunanlar özetle şunları söylüyorlar:

-Erdoğan miting alanında her adayı ayrı ayrı muhatap alacağı için enerjisi bölünecek. Tek aday olursa onu yenmesi daha kolay olur.

-Partiler kendi seçmenlerinden, “Kendi içimizden çıkaracak bir aday bulamadınız da başkasının adayına mı oy istiyorsunuz bizden!” serzenişini duymayacak.

-Bir ortak aday gösterilecekse o kişi muhakkak siyasetçi olmalı. Siyasetçi olunca da kendisine oy verecekler kadar tepkili olanlar da vardır ve muhalefet tek vücut hareket edemez. Ancak seçimin ikinci tura kalması halinde bu ittifak doğal bir şekilde zaten oluşacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI