Rus basınında geçen hafta: Suriye'de ateşkesin uygulanması için...

Cumartesi, 3 Mart, 2018
Kommersant gazetesi yazarı Maksim Yusin’e göre BMGK tarafından Suriye’de 30 günlük ateşkes kararının uygulanması zor olacak. REGNUM'dan Tarasov ise “savaşın gidişatını değiştirme potansiyeline sahip Kürt meselesi” üzerine Erdoğan ile Amerika arasında pazarlık devam ederken Şam'ın Afrin Kürtleriyle anlaşmaya, ABD'nin de Fırat’ın doğusunda İran karşıtı bir “Kürt oluşumu” kurmaya çalışabileceğini belirtti.

RİA Novosti yorumcusu İrina Alksnis, Türkiye’nin Afrin’de Kürtlere karşı Suriye’nin toprak bütünlüğü için savaştığını yazdı. Her iki ülkenin Kürt “askeri-siyasi oluşumunu” istemediğini vurgulayan yazar Ankara’nın defalarca Zeytin Dalı’nın Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı olmadığının altını çizdiğine dikkat çekti.

Yorumcuya göre Kürtler açısından “iyi polis” rolünü üstlenen Esad, “kötü polis” Erdoğan’a karşı çekici hale geldi. Alksnis, Esad’ın er geç Türkiye ile Suriye arasında nihai seçim yapmak zorunda kalacak Kürtlerin anlaşmaya hazır olmalarını beklemesi gerektiğini belirtti.

Kommersant gazetesi yazarı Maksim Yusin’e göre BMGK tarafından Suriye’de 30 günlük ateşkes kararının uygulanması zor olacak. Çünkü “sivil savaşın değişik bir mantığı var ve bu mantığı BM GK üye ülkelerini bile değiştiremez”.

En başta Doğu Guta ile alakalı bu kararın bölgede çatışmayı durduramayacağını tahmin eden Yusin, Esad’ın ülkeye istikrar getirmek istiyorsa başkent yakınlarında el-Nusra’nın varisi HTŞ üyesi dahil binlerce İslamcı militanın faaliyet göstermesine izin vermeyeceğini ifade etti. BM GK kararının “terörist grupları” kapsamadığını hatırlatan yazar, bu detayın ateşkesi bozacak unsur olabileceğini öne sürdü.

Ayrıca Yusin’e göre ne var ki Batı ve Arap dünyasının çoğu zaman “kendi halkını öldürten bir diktatör” gözüyle baktığı Esad, ateşkesi ihlal ederse hesabı Rusya’dan sorulacak.

Novaya gazetesi askeri analisti Pavel Felgenhauer, 7 Şubat gecesi Amerikan top ve uçaklarının bombardımanı altında kalan Rus paralı askerlerinin Fırat’ın doğu kıyısında bulunan Conaco rafinerisini elde etmeye çalıştıklarını iddia etti.

ABD resmi kaynakları Deyr ez-Zor yakınlarında yok edilen “Esad yanlısı güçlerden” bahsederek “Wagner” grubunu hiç dile getirmedi. Rusya Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada “Rus askeri makamları ile irtibatta olmayan Suriyeli militanlar” ifadesini kullandı.

Kendi kaynaklarına dayanarak yazar, Wagnercileri takip eden ve bombardımanın başlamasıyla kayıp vermeden geri çekilen bir Rus silahlı kuvvetleri özel timinin sahada bulunduğunu da tahmin etti.

Yazıyı bitirirken Felgenhauer, bundan önce Doğu Ukrayna’da çok etkin bir şekilde savaşan kalabalık bir birliğin aniden bozguna uğrayışı, Rus silahlı kuvvetlerinin moralini iyice bozmuş ve son yıllarda orduda yürütülen geniş kapsamlı “yeniden silahlanma” programının pek etkili olmadığını göstermiş, dedi.

Nezavisimaya gazetesinde yazısı yayımlanan Din ve Politika Enstitüsü Başkanı Aleksandr İgnatenko, Ortadoğu’da yeni bir “gerginlik odağının” ortaya çıktığını söyledi.

Mekke ve Medine’yi Suudi Arabistan’ın nezaretinden çıkarma amacı ile kurulan “Al Haramain Watch” komitesi bölgede tansiyonu yükseltti. Komitenin iddiasına göre Er-Riyad haccı “politizie ederek” dış politika enstrümanı haline getirdi. Yazara göre bu iddiaların arkasında İran, Katar ve Türkiye var. İran’ın, kutsal şehirleri kendi nezaretine alma şansı bugün sıfıra yakın ise diğer iki ülke oldukça iddialı. Katar, El-Cezire başta olmak üzere medya kuruluşlarını iyi kullanarak Suudi ulemayı, kutsal şehirleri yönetmeye layık değil diye gözden düşürmeye çalışıyor. Soyunun Abdul Vahhab’dan geldiğini iddia eden El-Sani ailesi Suudilere kafa tutuyor.

İgnatenko’nun öne sürdüğü gibi alternatif hac yolunu keşfetmeye çalışan Türkiye, Sudan’ın Sevakin adasını hem hac adaylarının toplanma yeri, hem de askeri üs haline getirmekle meşgul. Enstitü başkanına göre Ankara’nın “yeni Osmancılık” doktrini, “İngilizlerin ellerinden aldığı” kutsal şehirler dahil eski Osmanlı topraklarını Türkiye çatısı altına toplamaya, hatta yazarın deyişiyle yeniden halifelik kurmaya yönelik.

Bu taleplere direnen Suudiler, Arap dünyasını Türkiye’ye karşı seferber etmeye çalışıyor. Arabistan’dan birçok “kutsal emanet çaldığı iddia edilen” Fahrettin Paşa ve 1916’da Şam ve Beyrut’ta binlerce Şii ve Hıristiyan’ı katlettiği iddia edilen el-Saffah Cemal Paşa’dan bahsediliyor. Türkiye suçlamaları inkar ederken gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

REGNUM sitesinde Stanislav Tarasov, Recep Tayyip Erdoğan’ın Esad ile bir araya gelmeye hazır olup olmadığını sorguladı.

Suriye’de savaşın bu aşamasında Rusya-Türkiye-İran dahil stratejik ittifakların değişime uğradığını vurgulayan yazar Tahran ile Moskova’nın Şam rejimine destek verdiğine, Ankara’nın ise “çelişkili” açıklamalarda bulunduğuna dikkat çekti.

Tarasov’a göre “savaşın gidişatını değiştirme potansiyeline sahip Kürt meselesi” üzerine Erdoğan ile Amerika arasında pazarlık devam ederken Şam Afrin Kürtleriyle anlaşmaya, ABD de Fırat’ın doğusunda İran karşıtı bir “Kürt oluşumu” kurmaya çalıştı.

Bu durumda Moskova ve Tahran’ın aracılığıyla Amerikan projesini bozmak için Erdoğan’ın Şam ile anlaşabileceğini öne süren Tarasov, İbrahim Kalın’a atıfta bulunarak iki ülkenin istihbarat servisleri arasındaki temaslara dikkat çekti.

Yazar, bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Ankara’nın Esad ile doğrudan irtibat kurması için çağrıda bulunduğunu hatırlatıp bu hamlenin Erdoğan’ı “Esad’ı devirme politikası suya düştü” suçlamasından aklayacağını iddia etti.

Nisan ayında yapılacak Türkiye, Rusya ve İran zirvesi ardından Ankara’nın Esad ile görüşmek ve NATO müttefiki ABD ile varolan ilişkileri gözden geçirmek zorunda olabileceğini öne süren Tarasov, önümüzdeki dönemde Suriye’yi yeniden inşa etme çabalarının yeni stratejik çekişmelere yol açacağını tahmin etti.


Andrey İsaev kimdir?

Moskova Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nden mezun. Rusya Bilim Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ile Kazan Devlet Üniversitesi'nde çalıştı. Toplam 17 yıl çeşitli görevlerde Türkiye’de bulundu, Çin ve Hindistan’da çalıştı. Gazetecilik, araştırmacılık ve çevirmenlik yapıyor. RS FM radyosu kurucularından ve ilk genel müdürü.“Eski Çağ Türkiye tarihi” ve “Hint-Avrupa Mitolojisi: bir inceleme denemesi” adlı kitapları var.

YAZARIN DİĞER YAZILARI