Onur Salman
Onur Salman

Siz yeter ki kar gösterin, şampiyonluk kolay

Pazar, 25 Şubat, 2018
Şimdi de çok büyük değil ama daha küçücükken bir hayal kurdu. Kendisine birini seç diyenlere inat, o iki aşkını devam ettirdi. İkisinde birden üst seviyede yarışamazsın diyenlere tıkayıp kulağını çıkan tüm sesleri kıstı Ledecka. Başkalarının limitleriyle değil, kendi umuduyla çıktı yola. Sevdi, inandı ve yaptı. Daha ne olsun ki.

Spor, hikâyelerle ve efsanelerle geniş kitlelere yayılır. Efsaneler, sporun gerçek yüzüyle masalsı yanını bir araya getiriyor. Pyeong Chang’deki Kış Olimpiyat Oyunları, hem hikâye hem de efsane anlamında bizi yeterince tatmin etti. Kimi ölen kardeşinin küllerini getirdi Kore’ye, kimi sporcu olarak getirilmediği için kendisine antrenörlük kotası buldu. Rekorlar havalarda uçtu, gencecik isimler artık kış sporları efsanesi haline dönüştü.

İşte o efsanelerden biri de Ester Ledecka. 22 yaşındaki Çek sporcu. Önce Alp Disiplini’nde, ardından asıl dalı olan Snowboard’ta Olimpiyat şampiyonu oldu. Ve bunu gerçekleştiren ilk atlet olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Geçen mart ayında Snowboard Dünya Şampiyonası’nda Paralel Dev Slalom’da şampiyon olan Ledecka için her şey Süper Dev Slalom yarışıyla başladı. Yarışa 26. sıradan başladı. Bu şu demek. Biraz daha geride olsa televizyon yayınında kendisini izlemek mümkün olmayacaktı. O ise olmayacağı mümkün kılmak için piste çıkmıştı.

Limdsey Vonn’lar, Lara Gut’lar, son şampiyon Anna Veith’ler hepsi oradaydı. Kendisi dışında birçok favori vardı anlayacağınız. Lakin spordu bu. Favori olan değil gerçekten isteyen oluyordu şampiyon. Bazen farkı göz görüyor, bazen ise saliselere bağlanıyor payeler. Ester Ledecka ikinci yoldan gitti. Sadece 0.01 saniye ile kendisinin de inanamadığı, Çek Cumhuriyeti’nin Alp Disiplini’ndeki ilk altın madalyasını geçiriyordu boynuna. Şampiyon olmuştu hem de Alp Disiplini yarışında.

Sonra bir şayia yayıldı. Ledecka’nın kayaklarını, Alp Disiplini’nin artık en büyüklerinden biri olarak anılan Mikaela Shiffrin’den aldığı haberi yürüdü gitti. Zaten mucize kategorisinde yer alan şampiyonluk bir mite dönüşüyordu. Konuyla ilgili ilk açıklama Shiffrin’in annesinden geldi. Aynı kayak markasını kullanan ikiliden Ledecka, daha önce ABD’li sporcu tarafından denenmiş bir kayağı almış. ABD’li sporcunu annesi bir söylentiyi böyle boşa çıkardı. Sonrasında da Shiffrin çıkıp, ‘Valla konuyla bir alakam yok’ mealinde bir açıklama yaptı.

Şampiyonluğun mit bulutları dağılmış ama inanılmazlık kısmı halen devam ediyordu. Zira illa bir Dev Slalom şampiyonluğu gelecekse, Ledecka’nın bunu Snowboard Paralel Dev Slalom’da yapması olasıydı. Dolayısıyla kameralar artık onunla birlikte 24 Şubat’a odaklanmıştı. Önce sabah eleme seansının en hızlısı oldu Çek sporcu, eleme turunda da çok rahattı. Finale kadar hiç sıkıntı yaşamadı. Finalde rakip ise Alman Selina Joerg’ti.

Buraya kadar bile gelmesi ve iki farklı dalda aynı olimpiyatta madalya alması bile yeterince inanılmazken, o gidip ikisinde de altın madalya almayı başardı. 2 yaşında kayağa başlayan, 5 yaşında Snowboard’a transfer olmuştu Ledecka. Buraya kadar zaten bir sorun yok. Herkesin geçtiği yoldan geçmişti Çek sporcu. Lakin tek bir fark vardı. İnsanlar her ikisini de denedikten sonra birine gönlünü kaydırırdı. Onun ise kalbinin yarısı kayakta, diğer yarısı ise Snowboard’ta kalmıştı. Tamam şimdi de çok büyük değil ama daha küçücükken bir hayal kurdu. Kendisine birini seç diyenlere inat, o iki aşkını devam ettirdi. İkisinde birden üst seviyede yarışamazsın diyenlere tıkayıp kulağını çıkan tüm sesleri kıstı Ledecka. Başkalarının limitleriyle değil, kendi umuduyla çıktı yola. Sevdi, inandı ve yaptı. Daha ne olsun ki.


Onur Salman kimdir?

Basına 2006 yılında Cumhuriyet gazetesinde stajyer olarak adım attı. İki aylık staj ve Cumhuriyet’in spor ekindeki yazılarda sonra Eurosport Türkiye’de spiker ve editör olarak çalıştı. 2009 yılında Radikal gazetesine editör olarak geçerken, Eurosport’ta da yarı zamanlı spikerlik yapmaya devam etti. Medya macerasına 2012-2016 yılında Hürriyet’te devam etti. 2016 yazından beri Gazete Duvar’da çocukluk hayalini sürdürüyor. Köken Eurosport olunca tahmin etmesi kolay. Asıl ilgi alanı ‘başka sporlar.’

YAZARIN DİĞER YAZILARI