Evren Aybars
Evren Aybars

Aydın Boysan hoşçakal

Pazar, 7 Ocak, 2018
Rakının kendisini çok fazla içmek değil, masasını, muhabbetini seven bir kişi olduğunu her zaman söylemiştir. O yüzden aslında sanıldığı gibi ağır içici değil, kararında içen bir büyüğümüz olarak kendisini hatırlayacağız.

Bu hafta sizlere güzel bir yeni yıl yazısı yazayım istiyordum ancak dün Aydın Boysan’ın vefat haberi üzerine bu şansım kalmadı.

97 yıllık ömründe İstanbul’un değişimini birinci gözden izlemiş, rakı keyfi konusunda da otorite haline gelebilmiş büyük bir üstat.

Benim en çok sevdiğim tarafı, ömrünün son yıllarını keyifle özdeşleşmiş bir kişilik olarak geçirmiş olmasıdır. Özellikle “rakının ilk yudumunda nefes çekip ciğerler de sebeplenmelidir” dediği anı izleyip sevmemiş kimse olduğunu sanmıyorum.

Rakının kendisini çok fazla içmek değil, masasını, muhabbetini seven bir kişi olduğunu da her zaman söylemiştir. O yüzden aslında sanıldığı gibi ağır içici değil, kararında içen bir büyüğümüz olarak kendisini hatırlayacağız.

Benim şansım olmadı ancak kendisiyle tanışmış şanslı arkadaşlarımdan da kendisini dinleme imkanım olmuştu. Tanımak isteyip imkan bulamadığımız tatlı amcamız olarak kendisini hatırlayacağım.

Işıklarla ol Aydın Boysan, bu haftasonu kadehlerimizi sana kaldırıyoruz.


Evren Aybars kimdir?

İlk makarnasını ilkokul 3'te pişirip, o günden sonra kendini yemek konusunda geliştirmeye başladı. 10 Numara Mutfak adlı YouTube kanalını kurdu ve yazarlığa başladı. Aynı zamanda makine mühendisi olarak çalışma hayatına devam eden Evren, evli ve bir çocuk babasıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI