Evren Aybars
Evren Aybars

Neden bir döküm tencereniz olmalı?

Pazar, 5 Kasım, 2017
Döküm tencerelerin en sevdiğim özelliği, çok amaçlı kullanım imkanı vermesi. İster ocakta, ister fırında kullanabiliyorsunuz. Ben özellikle tandır gibi ağır pişen yemeklerde ve sıvı içerisinde fırında düşük sıcaklıkta pişireceğim yemekleri döküm tencerede yapmayı tercih ediyorum ve sonuçları da çok güzel oluyor.

Mutfaklarımızda birçok pişirme aracı kullanıyoruz. Elbette bunların en önemlileri tencere ve tavalar. Onların da pek çok farklı modeli mevcut. Tencere deyip geçmeyin, pilav tenceresi, sos tenceresi, düdüklü, küçükler büyükler derken mutfakta kapladıkları yer inanılmaz. Ancak, sık sık kullanmasam bile benim en sevdiğim tencereler döküm demirden yapılanlar.

Döküm tencereler son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Fiyatları da genellikle ulaşılabilir seviyelerde. Elbette Le Creuset gibi bu işin en üst düzeyindeki bir ürünü almak isterseniz ciddi bir para ödemeniz gerekiyor ama süpermarketlerde bile satılan oldukça uygun fiyatlı ürünler mevcut.

Döküm tencereler eğer düzgün bakılırsa çok uzun yıllar dayanabiliyor. Bakımları da ağırlık haricinde çok kolay. Bulaşık makinesine girmiyorlar ancak bol suyla durulamak şartıyla normal bir bulaşık deterjanı ile yıkamak mümkün. Önemli olan ise, yıkama sonrası kurulamak ve içini küçük bir miktar sıvı yağ ve bir kağıt havluyla yağlamak. Bunları yaparsanız tencereniz uzun yıllar sizle kalacaktır.

Döküm tencerelerin en sevdiğim özelliği, çok amaçlı kullanım imkanı vermesi. İster ocakta, ister fırında kullanabiliyorsunuz. Ben özellikle tandır gibi ağır pişen yemeklerde ve sıvı içerisinde fırında düşük sıcaklıkta pişireceğim yemekleri döküm tencerede yapmayı tercih ediyorum ve sonuçları da çok güzel oluyor. Döküm tencerede pişirilen ekmeklerin de müthiş sonuç verdiğini biraz internet araştırmasıyla görebilirsiniz.

Yılbaşı yaklaşırken, eğer evinizde bir yemek planlıyorsanız çok keyifli yemekler pişirebileceğiniz bir döküm tencereyi mutlaka tavsiye ediyorum.

Mutlu bir pazar günü dilerim.


Evren Aybars kimdir?

İlk makarnasını ilkokul 3'te pişirip, o günden sonra kendini yemek konusunda geliştirmeye başladı. 10 Numara Mutfak adlı YouTube kanalını kurdu ve yazarlığa başladı. Aynı zamanda makine mühendisi olarak çalışma hayatına devam eden Evren, evli ve bir çocuk babasıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI