Yazar Suat Derviş, 50. ölüm yıldönümünde mezarı başında anılacak

Gazeteci ve Yazar Suat Derviş, ölüm yıldönümü nedeniyle yarın saat 11.00’de, Feriköy Mezarlığı'nda bulunan kabrinin başında anılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yazar ve gazeteci Suat Derviş, ölümünün ellinci yılında mezarı başında anılacak.  Sanat Kritik ve İthaki Yayınları'nın ortaklaşa düzenlediği etkinlik ve anmalar dizisi kapsamında, 23 Temmuz 2022, Cumartesi günü 11.00’de, Feriköy Mezarlığı'nın ana girişinde buluşulacak ve Derviş'in mezarı ziyaret edilecek.

1901-1972 yılları arasında yaşayan ve yirmili yılların başından itibaren gerek yazarlığı, gerek gazeteciliğiyle adını duyuran Suat Derviş, kadın ve komünist olduğu için zamanla dışlandı, eserlerini bastırma ve okuyucularıyla buluşma konusunda zorluk yaşadı. Kırktan fazla roman, yüzlerce öykü ve röportaj yazmasına rağmen bunların neredeyse hiçbirinin kitap haline geldiğini göremedi. Son on senede Suat Derviş'in eserleri gün yüzüne çıkartıldı. Bugün piyasada otuza yakın kitabı bulunmakta ve yeni ciltler de hazırlanmakta. 

SUAT DERVİŞ KİMDİR?

Gerçek adı Hatice Saadet Baraner'dir. Küçük yaşlarda Fransızca ve Almanca öğrendi. İlköğrenimini Kadıköy Numune Rüştiyesi'nde başladı. Ardından Bilgi Yurdu'nda eğitimine devam etti. 1927'de Berlin'de Sternisches Konservatuarı'na kaydoldu. Berlin'de edebiyat dersleri de alan Derviş, Scherl-Verlag, Mosse ve Ullstein gazetelerinde muhabir olarak kısa süreli çalıştı. 1933'te Türkiye'ye geri döndü. Son Posta, Vatan, Cumhuriyet, Gece Postası, Tan gibi gazetelerde çalışmaya başladı. Bu yıllarda yazdığı "Fatma'nın Günahı", "Onu Bekliyorum", "Biz Üç Kardeşiz" romanlarıyla tanındı.

1944 yılında tefrika edilen "Fosforlu Cevriye" romanı 1959 yılında Aydın Arakon tarafından sinemaya uyarlandı. Sonrasında "Fosforlu Cevriyem" adı ile 1969 yılında Nejat Saydam sinemaya tekrar aktardı. Şeker hastalığının vücudunda yarattığı tahribat sonucu kaldırıldığı hastanede 23 Temmuz 1972'de hayatını kaybetti.

Etiketler suat derviş anma