Yavuzyılmaz: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan rüşvet kokusu geliyor

CHP milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bir ihaledeki şartları yerine getirmeyen şirkete verilen cezada indirim yapıldığı ve taksitlendirildiği iddialarını gündeme getirdi. Yavuzyılmaz, "Cezaların affedilmesi için siyasi bir baskı var, rüşvet ve komisyon kokuları geliyor" diye konuştu.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz (Fotoğraf: Evrim Aydın/Anadolu Ajansı/Arşiv)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Eskişehir Kırka Borat Pentahidrat tesisi yapım işinin ihale edildiği şirkete toplam 760 gün cezalı süre uzatımı ve 200 milyon TL ceza verilmesine rağmen şirketin, cezasını 90 güne indirilip ödemesini 60'a bölmek için protokol yapıldığı iddiaları olduğunu dile getirdi. Yavuzyılmaz, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan rüşvet ve komisyon kokuları geliyor" dedi.

CHP'li Deniz Yavuzyılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sayıştay'ın Etimaden raporlarına göre, Eskişehir Kırka Borat Pentahidrat tesisi yapım işinin bir şirkete ihale edildiğini ve şirketin işi belirlenen sürede teslim etmeyip defalarca cezalı süre uzatımı verildiğini belirtti.

Yavuzyılmaz, sözleşmenin 2012 yılında imzalandığını ve işin teslim tarihinin 2015 olduğunu, ancak şirketin işi süresinde tamamlayamadığını belirterek şunları söyledi:

ŞİRKETİN 200 MİLYON TL CEZA ÖDEMESİ GEREKİYOR: Şirket işi zamanında teslim etmeyince önce 302 gün cezasız süre uzatımı veriliyor, yine şirket işi teslim edemiyor. Sonra, 650 gün cezalı süre uzatımı veriliyor yine teslim edemiyor. Bir daha cezalı süre uzatımı veriliyor, yine teslim edilemiyor. Sonuçta toplam 760 gün cezalı süre uzatımı veriliyor. Yani, şirketin 200 milyon TL ceza ödemesi gerekiyor. Bunu Sayıştay söylüyor.

CEZA AFFI İÇİN SİYASİ BASKI VAR: Mahkeme 2 yıl önce firmanın aleyhine karar verdi ama bu cezaların affedilmesi, yok edilmesi için siyasi bir baskı var, rüşvet ve komisyon kokuları geliyor. 760 günlük gecikme cezasını 90 güne indirmek ve bu cezayı da 60’a bölmek için gizli bir protokol yapıldığı iddiaları var.

CUMHURBAŞKANI, HUKUK MÜŞAVİRİNİ GÖREVDEN ALDI: Sayıştay’a baskı yapılıyor, 2019 yılı Etimaden raporundan bu önemli bulgu çıkarılmaya çalışılıyor. Aynı zamanda, bugün Cumhurbaşkanı kararıyla da 1'inci Hukuk Müşaviri görevden alınıyor. Her türlü baskı uygulanıyor bu yazıktır, ayıptır, günahtır.

'EPDK, TEDAŞ GELİRLERİNİN ÜZERİNE ÇÖKTÜ'

Yavuzyılmaz, Sayıştay raporlarına göre, sözleşmede olmadığı halde dağıtım şirketlerinin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) mülklerinden kira ve reklam geliri elde ettiğini söyledi.

Yavuzyılmaz, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ise, 2016 yılı öncesi ve sonrası, TEDAŞ’ın bu gelirlerinin üzerine çökmüştür. Resmen 103 milyon 426 bin TL’lik TEDAŞ gelirleri, dağıtım şirketlerine peşkeş çekilmektedir" diye konuştu.

Komisyonda bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'a hitap eden Yavuzyılmaz, "Gözlerinin içine bakarak sesleniyorum: Siz kimin parasını, kime veriyorsunuz? Bunun hesabını bu komisyonda verin" dedi.

TARTIŞMA ÇIKTI

Yavuzyılmaz'ın bu sözleri üzerine komisyonun bazı AK Partili üyeleri tepki gösterdi. Yavuzyılmaz ise, "İsterseniz isim açıklayabilirim. Baskı yapan AKP milletvekilinin ismini söyleyebilirim. Ama kibarlığımdan, tutanaklara geçmemesi için söylemedim" karşılığını verdi. (ANKA)