‘Yaşadığımız dönem üniversite tarihimizde kara bir leke olarak kalacak’

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla gerçekleşen rektör atamalarına ilişkin açıklama yaptı. Üniversitelerde ve akademide son yıllarda artan baskının eleştirildiği açıklamada, üniversitelerin kendi kurullarını ve yöneticilerini özgürce seçen kurumlar olmasının bütün demokratik üniversite bileşenlerinin isteği olduğu ifade edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu beş üniversiteye yapılan rektör atamalarına yönelik tepkiler sürüyor. Çok sayıda eğitim derneğinin, akademisyenin ve sivil toplum kuruluşunun karşı çıktığı atamalara ilişkin bir açıklama da İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi’nden geldi. Yapılan açıklamada; son yıllarda üniversitelere yapılan baskıların eğitim ve öğretime zarar verdiği vurgulandı.

‘VAHİM GİDİŞAT ARTARAK DEVAM EDİYOR’

Üniversitelerin son yıllarda demokratik ölçülerden uzaklaştığı belirtilen açıklamada, “Çağımızda bilimsel üretimin özgür ve demokratik ortamlarda gelişebileceği evrensel olarak kabul edilmiş bir gerçekliktir. Bu ortamın kurumsallaştığı en temel yapı olan üniversitelerin kendi kendini demokratik ölçülerle yöneten; kendi kurullarını ve yöneticilerini özgürce seçen kurumlar olması, bütün demokratik üniversite bileşenlerinin isteğidir. Ülkemizde son yıllarda giderek artan bir şekilde, üniversitelerin bu ölçülerden uzaklaştığını; akademisyenlerden öğrencilere ve idari personele kadar üniversite bileşenlerinin merkezin otoritesi altında çalışmaya zorlandığını ve buna ses çıkarmanın engellendiğini görüyoruz. En son gerçekleşen rektör atamaları bu gidişatın vahim bir şekilde artarak devam ettiğini bize üzülerek göstermektedir” denildi.

‘TÜRKİYE ELBET GERÇEK BİR ÜNİVERSİTE YAPISINA KAVUŞACAK’

Türkiye’deki üniversitelerin uluslararası alanda hak ettiği yere gelebilmesinin sadece eğitim düzeyi ile değil, bütün sosyal bağlar ve özerk yapısı ile mümkün olacağının belirtildiği açıklamada, “Türkiye elbet gerçek bir üniversite yapısına kavuşacak ve bugün yaşadığımız dönem üniversite tarihimizde kara bir leke olarak kalacaktır. İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi Olarak kararname ile rektör atanan Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilem Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi’nin tüm bileşenleri ile dayanışma gösteriyor, demokratik üniversiteye ulaşmak için birlikte mücadelemize devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi.