YAŞ toplandı: Orgeneral Güler’in görev süresi bir yıl uzatılacak

YAŞ Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Görev süresinin uzatılması beklenen Orgeneral Güler, 1990'dan sonra 4 yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevi yapan ilk isim olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) terfi, emeklilik ve atamaların karara bağlanacağı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Beştepe’de basına kapalı toplantı, yaklaşık 1 saat sürdü.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Milli Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Avsever, Şura'da ilk kez yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği Yüksek Askeri Şura'da komuta kademesinde değişiklik yapılması beklenmiyor.

Kısa süre önce yürürlüğe giren yasal düzenleme ile Genelkurmay Başkanlarının emeklilikte yaş haddi 67’den 72’ye çıkarıldı. Böylece bu yıl yaş haddini dolduracak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görevde kalmasının önü açıldı. Orgeneral Güler’in görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Görev süresinin uzatılması halinde Orgeneral Güler, 1990'dan sonra 4 yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevini yerine getiren ilk isim olacak.

2021 yılındaki Şura kararları kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev süreleri, birer yıl uzatılmıştı.

Yaş haddini doldurmayan her iki komutanın da görevlerine bir yıl daha devam etmesi bekleniyor.

Yüksek Askeri Şura'da bazı korgenerallerin terfi durumları da değerlendirildi.

Şura'da alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından uygulamaya konulacak.

TOPLANTI ÖNCESİ ANITKABİR'İ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YAŞ üyeleri toplantı öncesi Anıtkabir'e geldi. Anıtkabir'e ziyarette bulunan olan Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı mozoleye çelenk bıraktı. (HABER MERKEZİ)