Yarkadaş: Bakanlık internet sitelerine geriye dönük inceleme başlattı

Gazeteci Barış Yarkadaş, Maliye Bakanlığı'nın Google ve YouTube üzerinden para kazanan sitelere geriye dönük inceleme başlattığını ileri sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Barış Yarkadaş, bugünkü köşe yazısında Maliye Bakanlığı'nın internetteki içeriklere yönelik geriye dönük vergi talep ettiğini yazdı. Korkusuz gazetesinde "AKP aradığı madeni Google’da buldu!" başlığı ile yayınlanan yazıda Yarkadaş, inceleme başlatıldığını ve mali müşavirlerin bu konuya tepki gösterdiğini belirtti. 

Yarkadaş'ın yazısından bir bölüm şöyle;

"Maliye Bakanlığı, müflis tüccar misali, eski defterleri karıştırmaya başladı. Edindiğim bilgiye göre, bakanlık, YouTube ve Google üzerinden para kazanan binlerce internet sitesi, reklam ajansı ve popüler gazetecinin YouTube sitesine yönelik olarak 'geriye dönük' inceleme başlattı.

Bakanlık, YouTube’ta video yayımlayarak gelir elde eden, internet sitesinde Google üzerinden reklam yayımlayan binlerce kişi ve kurumu incelemeye aldı; bunların bir kısmını illerdeki müdürlüklerine davet etti. Ve internetten yayın yaparak para kazanan bu kişilere, 'Google ve YouTube üzerinden geçmişte elde ettiğiniz gelirlerin yarısını Maliye’ye ödeyeceksiniz' denildi.

Birçok reklam ajansı, 'Biz o geliri kazandığımızda bunun kanuni düzenlemesi yoktu. Geriye dönük tahsilat yapamazsınız' dese de Maliye Bakanlığı bildiğini okuyor. Konunun uzmanı mali müşavirler, 'Böyle bir uygulama kanuna aykırıdır. Maliye ancak düzenleme yapıldığı tarihten itibaren vergi alabilir' dese de sonuç değişmiyor. AKP ise kanunu bir kenara bırakmış, aradığı madeni Google ve YouTube’ta bulmanın tadını çıkarıyor" diye yazdı. (HABER MERKEZİ)