Yarıyıl tatili uyarısı: Temas artarsa vaka sayısı artar

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Bünyamin Sertoğullarından, yarıyıl tatilinde insan hareketliliği konusunda uyardı: Konaklamalı tatil ve aile ziyaretleri yapılmamalı. Bu programlarını yaza kadar ertelemeli.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını nedeniyle uzaktan eğitimde olan okullar bugün yarıyıl tatiline girdi. 3 hafta sürecek yarıyıl tatilinde insan hareketliliğinin artması ihtimaliyle ilgili konuşan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Bünyamin Sertoğullarından, yeni bir vaka artışının yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Kısıtlamalara uyulmaması halinde vaka sayılarının artabileceğini söyleyen Sertoğullarından, "Bir sağlık çalışanı olarak yarıyıl tatili bizi korkutmuyor ama endişelendiriyor. İnsanlar evlerinden çıkmak istiyor. Hareketlilik yaşanır, insan teması artar, kısıtlamalara ve tedbirlere uyulmazsa vaka sayısında ciddi artışlar yaşanacaktır. Bunu engellemek için vatandaşlarımız tatili çocuklarıyla evlerinde geçirmeli. Konaklamalı tatil ve aile ziyaretleri yapılmamalı. Bu programlarını yaza kadar ertelemeli. Biz bunu geçen Kurban Bayramı'nda gördük. Bu dönemde insan hareketliliği arttı ve hemen vaka sayılarında yükselmeler gözlendi. Birbirimizi gerçekten çok özledik ama Covid-19 kontrol altına alınmadan buluşmamız belki de birbirimizi artık hiç görmememize neden olabilir" dedi.

'YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYISI AZALDI'

Sertoğullarından, "Rakamlardaki düşüşleri vatandaşlarımızın duyarlılığına bağlıyoruz. En yoğun vaka sayılarının yaşandığı günlerde acil servisimize 1200 hasta Covid-19 şüphesiyle başvururken bu rakam son günlerde 200'e kadar düştü. Eskiden günde ortalama 30 ya da 40 hastayı Covid-19 bulgularıyla serviste tedavi altına alırken bu rakam 4'e kadar indi. Hastalığın azalmasına bağlı olarak yoğun bakımdaki hasta sayılarımız ise yüzde 40 kadar azaldı" dedi.

Sertoğullarından, sağlık çalışanlarına vurulan korona aşısının 28 gün sonra uygulanacak olan 2. dozdan 3 hafta sonra etkisini göstereceğini söyleyerek tüm toplumun aşılanması tamamlanıncaya kadar kısıtlamalar ve tedbirlere uymaya devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.(AA)