Yanardağ'ı hedef gösteren İYİ Partili Erdem: Kimse fikrinden dolayı tutuklanamaz

"Millet tükürüğüyle boğar" gibi ifadelerle Merdan Yanardağ'ı hedef alan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem, tutuklamanın ardından "Bir kişinin fikrine katılmamak ayrı, tutuklanması ayrı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın 'Öcalan'la ilgili sözleri' nedeniyle tutuklanmasına tepkiler sürerken, İY Parti'den de açıklama geldi. 

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin paylaşımlarının ardından hedef gösterildiği sırada Yanardağ'a yönelik "Bu ülkede her kim ki Öcalan'ı serbest bırakmaya kalkar ya da aklından geçirir ise bu millet onu tükrüğüyle boğar" gibi ifadeler kullanan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, tutuklama kararına tepki gösterdi. 

Twitter'dan paylaşım yapan Erdem "Merdan Yanardağ’ın terörist başı ile ilgili sözlerini kabul etmem mümkün değil. En ağır şekilde de eleştirebiliriz. Ancak bir kişinin fikrine sözlerine katılmamak ayrı o kişinin o sözleri ya da fikrinden dolayı tutuklanması ayrı. Hiç kimse fikrinden dolayı tutuklanamaz. Merdan Yanardağ’ın söylediklerine de bu söyledikleri nedeniyle tutuklanmasına da sonuna kadar karşıyım." ifadelerini kullandı. 

Erdem, iki gün önce yaptığı paylaşımda da Yanardağ'ı şu ifadelerle hedef göstermişti: "Yok artık insaf ayıp artık ayıp. Hiç mi sınırınız yok. Başlarım ben onun kitap okumasına da, siyasetine de. PKK’nın başı, bebek katili terörist Öcalan'ı korumak için konuşurken bu ülkenin Kürt vatandaşlarına hiç sordunuz mu? Terörist başı Öcalan için güzellemeler yapmak en hafifinden, Kürt vatandaşlarımız dahil 85 milyona hakaret etmektir. Bu ülkenin 40 seneyi aşkındır PKK teröründen çektiği acılarına bu kadar yabancılaşmanın izahı, amacı nedir? Uluslararası hukuka göre de, iç hukuka göre de, şehitlerimizin, ailelerinin ve milletin vicdanına göre de Türkiye, Öcalan'ı ömür boyu hapiste tutma hakkına sonuna kadar sahiptir. Bu ülkede her kim ki Öcalan'ı serbest bırakmaya kalkar ya da aklından geçirir ise bu millet onu tükrüğüyle boğar." (HABER MERKEZİ)