'Yallah şoför' şarkısının sahibi Muhammed Ahmed Erbilli hayatını kaybetti

Söz yazarı ve besteci Muhammed Ahmed Erbilli, 89 yaşında Erbil'de hayatını kaybetti. Şarkılarını Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak 3 dilde seslendiren Erbilli, 'Yallah şoför' şarkısı ile tanınıyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, uzun süredir hasta olan söz yazarı ve besteci Muhammed Ahmed Erbilli'nin tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre, Aydın Maruf, "Erbilli, Irak'ta Türkmen sanatının en büyük ustasıdır" dedi. Maruf, Erbilli'nin vefatının Erbil için büyük bir kayıp olduğunu da belirtti. 

'Yallah şoför' şarkısının sahibi olan Erbilli, 31 Ocak 2019'da yaptığı açıklamada, "Bütün şarkılarımın sözleri ve bestesi bana ait. Büyük sanatçılar bestelerimi seslendirdi. Onlarca şarkım İstanbul, Kerkük, İran ve Azerbaycan'ın ünlü sanatçıları tarafından okundu" demişti. Şarkılarını Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak 3 dilde seslendiren Erbilli, Irak'ın Erbil kentinde 1933'te dünyaya gelmişti. (HABER MERKEZİ)