Yakuza lideri, kılık değiştiren ajana uranyum satmaya çalışmış

ABD Adalet Bakanlığı, Takeşi Ebisava'nın kılık değiştiren bir ajana uranyum ve plütonyumu satmaya çalıştığını belirtti. Ebisava, nükleer madde kaçakçılığı yapmakla suçlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de, Japon organize suç örgütünün elebaşılarından Takeşi Ebisava, Myanmar üzerinden başka ülkelere silah yapımında kullanılan uranyum ve plütonyum kaçakçılığı yapmakla suçlandı. ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yakuza lideri Takeşi Ebisava'nın, gizli bir görev kapsamında Tayland'da bulunan ve kaçakçı kılığına giren ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi'ne bağlı bir ajana Myanmar'dan getirdiği uranyum ve plütonyumu satmaya çalıştığı aktarıldı.

AA'nın aktardığına göre, nükleer madde numunelerin ele geçirildiği operasyonun Taylandlı yetkililerin yardımıyla yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, laboratuvarda yapılan incelemeler sonucu örneklerin uranyum ve plütonyum içerdiği belirtildi. Japon organize suç örgütünün elebaşılarından Takeşi Ebisava'nın satmaya çalıştığı nükleer maddelerin silah yapımında kullanılmak üzere İran'a transfer edileceği ileri sürüldü.

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen, konuya ilişkin açıklamasında, Takeşi Ebisava'nın, Myanmar'dan başka ülkelere nükleer madde kaçakçılığı yapmak ve uyuşturucu satmakla suçlandığını belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)