Yaban hayat profesörü Başkaya: Avı yasaklamak Türk'ü Lgbtxyz yapma politikası

Yorgun halde bulunan ve bakımı yapılarak doğaya salınan 'Yakalı Toy' kuşunun öldürülmesine tepki gösteren 'kuş dedektifi' Emin Yoğurtçuoğlu'na Yaban Hayatı ve Ekoloji kürsüsünde profesör olan Şağdan Başkaya'nın yanıtı tepki çekti. Başkaya şu ifadeleri kullandı: "Avı yasaklamak, Türkü silahsızlandırıp, Lgbtxyz, Sanal Robot yapma politikasıdır."

Tedavisi yapılıp doğaya salınan 'Yakalı Toy' öldürüldü. Fotoğraf: Emin Yoğurtçuoğlu
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin Yaban Hayatı ve Ekoloji kürsüsünde profesör olan Şağdan Başkaya, nesli tükenmekte olan bir kuşun katledilmesine tepki gösteren bir tweet'i alıntılayarak avcılığı övdü. Başkaya, "Avı yasaklamak, Türkü silahsızlandırıp, Lgbtxyz, Sanal Robot yapma politikasıdır" ifadeleri kullandı.

NESLİ TÜKENEN YAKALI TOY KATLEDİLDİ

Anadolu'da nesli tükendiği düşünülen ve 22 gün önce Trabzon'da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya salınan 'Yakalı Toy' kuşu vurulmuş halde bulundu. Kuş, uydu ve radyo frekanslarıyla takip ediliyordu.

KUŞ DEDEKTİFİ YOĞURTÇUOĞLU: AV ZEVKİNİZ BATSIN

'Kuş dedektifi' Emin Yoğurtçuoğlu sosyal medya hesabından olaya tepki göstererek şunları yazdı:

Bizim 10 gün boyunca toparlaması için uğraştığımız Yakalı Toy, Türkiye’den çıkamadan vurularak öldürülmüş. Cesedini Yozgat kırsalında bulduk. Üzerinde az miktarda saçma ve kanadında kan izleri var... Üzgünüm. Doğu Karadeniz seyahatini yarıda kesip kuşun cesedini almaya gittik... Av zevkiniz batsın. O tüfekler bir yerinize girip patlasın... Bu kuş Türkiye’ye göç yolunu şaşırıp gelmişti Kazakistan’dan...Aşırı avcılıktan ötürü soyu tehlike altına girdiğinden yeniden çoğalması için bir üretme programı kapsamında üretilip doğaya bırakılmıştı. Tr’de Trabzon’a 1300 km durmadan uçan kuş Trabzon’da yorgun düşmüş, ekibimiz ve milli parklar ile 10 gün boyunca bakılıp toparlanması sağlanmıştı. Tekrar salındığında uçmuş, sonra bırakılan yerden 600 km ilerlemişti. Başına bir şey geleceğini düşünmemiştim bile... (Öyle umut ediyordum!) Neredeyse her gün heyecanla beklediğimiz rotası geçen gün durdu. Dört gün boyunca aynı yerden sinyal gönderince öldüğünü anlamış olduk. Ülkemizde kuşlar yoğun av baskısı altında zulüm görüyor. Dağ Horozu, Urkeklik, Kınalı Keklik ve Çil Keklik onlardan bazıları.. Tüfeğini bırak!

PROF. DR. BAŞKAYA: TÜRKLERİN BU DÜNYADA ÖNEMLİ BİR GÖREVİ VAR

Emin Yoğurtçuoğlu'nun paylaşımını alıntılayarak, Facebook hesabından yorum yapan Prof. Dr. Şağdan Başkaya, konuya Karabağ ile girdi ve Türklerin dünyadaki önemli görevlerinin engellenmek istediği yönünde yorum yaptı. Başkaya şunları yazdı:

"Karabağ, baston ile değil silah ile alındı. Oyuna gelmeyelim.
Avcılığı yasaklayarak hayvanlar korunmaz. Avı yasaklamak, Türkü silahsızlandırıp, Lgbtxyz, Sanal Robot yapma politikasıdır.
Avcılık bir yaşam biçimidir. Herkes evden işe, ordan sosyal medyada sözde doğa sever olmaya yönlendiriliyor.
Silahlı Türkün düşmanı bir üst akıl grubu, işi hemen kasıtlı bir şekilde avcılara mal etti, kimileri de avcılara hakareti marifet saydı.
Avcılık tanzimattan beri bizde horlandı, batıda yeşertildi. Hiçbir tür, avcılar tarafından yok edilmedi. Av hasattır. 500 kuş türünden 20 kadarı av türüdür ve nesilleri devam ediyor.
Türk avcısına, Afrika kabilesi muamelesi yapanların derdi belli. Esasen, avcıların el sürmediği türler yok oluyor. Avlanmayan türleri kim yok ediyor, sebepler neler; habitat kaybı, kediler, cama çarpmalar, zehirler... ilk sırada.
Yasal avcılık neden bir tek bizde böyle sorun oluyor; Çünkü, biz Türküz, biliyorlar ki Türklerin bu dünyada önemli bir görevi var..." (HABER MERKEZİ)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR