WFP Direktörü Beasley: Kuzeybatı Suriye’ye erişim sağlayamıyoruz

Maraş depremlerinin ardından Suriye’ye yapılan yardımlar hakkında bilgi veren Dünya Gıda Programı Direktörü Beasley, Suriye’nin kuzeybatısındaki çalışmalarının engellendiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, Maraş merkezli depremlerin ardından 5 bin 800’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Suriye’ye yapılan insani yardımlar hakkında bilgi verdi.

Almanya’da düzenlenen 59’uncu Münih Güvenlik Konferansı’nın marjında Reuters haber ajansına konuşan WFP Direktörü Beasley, ‘kuzeybatı Suriye’deki yetkililere bölgeye erişimi engellemeyi bırakma’ çağrısında bulundu.

‘Suriye ve Türkiye hükümetlerinin gayet iyi bir işbirliği içinde hareket ettiğini’ kaydeden Beasley, ‘kuzeybatı Suriye’deki çalışmalarının engellendiğini’ söyledi. 

‘AVRUPA BİR MÜLTECİ DALGASI İSTEMİYORSA BİZE DESTEK OLUNMALI’

Beasley, “Karşı karşıya kaldığımız sorun, kuzeybatı Suriyeli yetkililerin bize ihtiyacımız olan erişimi sağlamadığı kuzeybatı Suriye’deki sınır ötesi çalışmalar. Bu durum, çalışmalarımızı durma noktasına getiriyor. Bunun hemen düzeltilmesi gerekiyor” dedi. 

“Zamanımız ve paramız bitiyor” diyen WFP Direktörü Beasley, “Operasyonumuz yalnızca deprem yardımı için ayda 50 milyon dolar; dolayısıyla, eğer Avrupa yeni bir mülteci dalgası istemiyorsa, ihtiyacımız olan desteği almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Beasley, “Neden engel olduklarını bilmiyorum. Böyle bir zamanda oyun oynamak neden? Bu konu hakkında konuşacağım, sessiz kalmayacağım” dedi. 

BM: HTŞ, SURİYE’NİN KUZEYBATISINDA YARDIM GEÇİŞİNİ ENGELLİYOR

Maraş depremlerinin ardından Suriye’ye insani yardım ulaştıran BM, 12 Şubat’ta da bir açıklama yaparak Heyet Tahrir el-Şam'ın (HTŞ) yardım geçişini engellediğini duyurmuştu. Bir BM sözcüsü, İdlib'i kontrol eden HTŞ ile yaşanan 'onay sorunları' nedeniyle, silahlı grupların kontrolündeki bölgelere yapılacak yardımların ertelendiğini açıklamıştı.

Bölgeye ziyarette bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yardımlar için Bab el-Hava ve Al Ra’ee sınır kapılarının üç aylığına açılmasını kabul ettiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)