Viranşehir'de gazeteciye darp ve tehdit: 'Belediyeyle ilgili bir şey yazarsan ölürsün''

Gazeteci Mehmet Karakeçili, Viranşehir Belediye Başkanı Ekinci’nin koruması tarafından darp edildi. Karakeçili, korumanın "Bundan sonra belediyeyle ilgili bir şey yazarsan ölürsün” dediğini söyledi.

Gazeteci Mehmet Karakeçeli ve Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci
Google Haberlere Abone ol

Fatma Keber

URFA - Urfa'nın Viranşehir ilçesinde, ilçe Kaymakamı Önder Çengel’in tayini nedeniyle düzenlenen veda yemeğine katılan gazeteci Mehmet Karakeçili, Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci’nin koruması tarafından saldırıya uğradı. Başkan Salih Ekinci ise 'yaşananlardan haberi olmadığını' söyledi, "Madem, öyle söylüyor, şikayetçidir, biz de şahitlerle beraber savunmamızı yaparız. Yani bu memleketin kuralı kaidesi var" ifadesini kullandı.

İlçe Kaymakamı Önder Çengel için dün akşam düzenlenen yemeğe çeşitli kesimlerin yanı sıra basın mensupları da katıldı. Mehmet Karakeçeli de davetliler arasındaydı. Karakeçili yemekten ayrıldığı sırada başkanın koruması olduğunu söylediği bir kişinin saldırısına uğradı. Çevredekiler saldırıyı görünce duruma müdahale etti ve ardından olay yerine polis çağırıldı.

Darp sırasında burnu kırılan ve kaşı yarılan gazeteci Karakeçili hastaneye sevk edildi. Gazeteci Karakeçili’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, saldırıya ilişkin de darp raporu aldı.

Saldırı ve öncesini anlatan Mehmet Karakeçili yemeğe davet edildiğini, yemek esnasında kaymakamla fotoğraf çekildiğini ve ardından ayrılmak üzere dışarı çıktığını aktardı.

‘YAZARSAN ÖLÜRSÜN’

Aynı zamanda belediyede çalışan bir tanıdığının arabası ile bölgeden ayrılmak üzere olduğunu belirterek saldırı anını şöyle anlattı: “Arabaya doğru giderken omzuma bir el geldi, dedim belki arkadaşlar falandır. Bir döndüm Salih Ekinci’nin koruması, aynı zamanda da birinci derece akrabası olan İsmail Ekinci. Direkt bana yumruk attı, vurduğu gibi kan akmaya başladı. Ben de onun elini tutmaya çalışırken bu sefer burnuma yumruk attı. Burnum kırıldı. Kalktım elini tutarken yumruk sallayınca sağ gözüme denk geldi. Orası şu anda komple şişti morardı.”  

Saldıran kişinin kendisini tehdit ettiğini söyleyen Karakeçili “Sadece bana o anda söylediği şey şuydu; bundan sonra belediye hakkında tek bir şey yazmayacaksın, yazarsan ölürsün" ifadelerini kullandı.

‘YAPILAN HABERDEN RAHATSIZ OLUNDU’

Gazeteci Mehmet Karakeçili belediyenin, organize sanayi bölgesi ile ilgili kendisinin bir haberinden rahatsız olduğunu saldırının da bu nedenle gerçekleştiğini öne sürdü.

Karakeçili iddiasına göre belediye başkanı yerel gazetecileri arayarak "Siz yanlış haberler yazıyorsunuz. Bunlar iki arkadaşlar daha önce aralarında husumet vardı, o yüzden kavga yaşanmış" diyerek haber yapılmasını engelledi. Karakeçili bu nedenle meslektaşlarından geçmiş olsun telefonu dahi almadığını iddia etti.

‘SALDIRI, TÜM GAZETECİLERE YÖNELİK BİR SALDIRIDIR’

Gazeteci Karakeçili'ye yapılan saldırıya Şanlıurfa Gazeteci ve Yazarlar Cemiyet Başkanı ve Küresel Gazeteciler Konseyi İl Temsilcisi Celal Çiftçi’den ise tepki geldi.

Saldırının tüm basına yapılan bir saldırı olduğuna dikkat çeken Çiftçi şunları kaydetti: “Son yıllarda basın mensuplarına yönelik artan şiddet olaylarının önüne geçilmesi için gerekli yasal önlemlerin alınması gerekiyor. Yaşanan bu olay bölgede yaşanan yönetimsel krizler ve bu krizleri eleştiren gazetecilerin hedef haline gelmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Basın mensubu arkadaşımıza yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum.”

Çiftçi, açıklamasında saldırı failinin bir an önce adli mercilerce gerekli cezaya çarptırılması gerektiğini belirtti.

BELEDİYE BAŞKANI: BİZ DE ŞAHİTLERLE BERABER SAVUNMAMIZI YAPARIZ

Öte yandan konuya ilişkin ulaştığımız Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci ise 'yaşananlardan haberi olmadığını' söyledi. Ekinci yemekten ayrıldıktan sonra akşam kendisine atılan bir tweetle durumdan haberdar olduğunu belirterek “Biz de bilmiyoruz, bir iftira mı atılmış doğru mu? Kendimizi savunamıyoruz. Madem, öyle söylüyor, şikayetçidir, biz de şahitlerle beraber savunmamızı yaparız. Yani bu memleketin kuralı kaidesi var. Ben 4 yıllık belediye başkanıyım, bana yakışır mı böyle bir şey” ifadelerini kullandı.

Ekinci saldırıyla ilgili şunları söyledi: "Biz de mahcubuz, bu durumdan üzülüyoruz. Bu tür şiddet olaylarına, sebep ne olursa olsun karşıyız ve kınıyoruz. Viranşehirimizin adının böyle bir şeyle anılması bizi üzüyor inanın. Kesinlikle bizim bu konuyla ilgili bilgimiz yok. Arkadaş geldi dün yemeğini yedi, Kaymakam bey ile vedalaştı. Hatta ben basının fotoğrafını kendim aldım dedim herkesi çekeceğim. Ne sebeple, kim olursa olsun bu tür şeyleri kınıyorum ve ayıplıyorum ve yanlış buluyorum. Arkadaşımıza da geçmiş olsun diyor diliyorum eğer öyle bir şey varsa ve gerçekten olmuşsa.”