Vicdani retçi Zana Aksu’ya hapis ve para cezası

Siirt Eruh Sulh ceza mahkemesi, vicdani retçi ve insan hakları savunucusu Zana Aksu hakkında 15 ay hapis cezası ve 10 bin TL para cezası verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eruh Sulh Ceza Mahkemesi vicdani retçi ve insan hakları savunucusu Zana Aksu'ya 18 ay hapis cezası ve 10 bin lira para cezası verilmesini kararlaştırdı. 

Kararı değerlendiren Aksu, Türkiye’de vicdani ret yasası olması gerektiğini dile getirerek, “Ben Türk ordusu ya da herhangi zora dayalı bir ordunun içinde yer almayı reddediyorum. Daha önce beraat almıştım. Yargılandığım bu davada ceza aldım. Ceza ile beni sindirmezler, geri adım attıramazlar. Gerekirse cezaevine girer cezayı yatarım" diye konuştu.

“Yaşatmak benim öncelikli felsefem” diyen Aksu, militarizme karşı mücadelesinin süreceğini belirtti.

Ne olmuştu?

Eruh Cumhuriyet Başsavcılığı, Aksu hakkında 'Askeri Ceza Kanuna muhalefet' iddiasıyla geçtiğimiz yıl iddianame hazırlamıştı. Savcılık hazırladığı bu iddianamede, "Şüphelinin alınan ifadesinde özetle; askere gitmediği için dava açtığını, bahse konu davayı 2018 yılında kazandığını, davayı kazandığı için askere gitmeyeceğini, suçlamaları kabul etmediğini beyan ettiği anlaşılmakla şüphelinin askere gitmemek için kabul edilebilir bir özrü bulunmadığı anlaşılmıştır" ifadelerini kullandı. 

Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de devam eden bir başka vicdani ret davasında mahkeme, 10 Ocak 2020‘de Aksu’nun aynı idari para cezasından daha önce ceza aldığını göz önünde bulundurarak davanın reddine karar vermişti.

Zana Aksu, bölgedeki insan hakları ihlallerinin raporlanmasının yanı sıra, çatışmalı dönemlere ait toplu mezarlara dikkat çekmek için İHD Siirt şubesinde çalışmalar yapmıştı. (HABER MERKEZİ)