Venezuela Bolivar'dan altı sıfır sildi

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip Venezuela para birimi Bolivar'dan altı sıfır sildi. 13 yılda üçüncü kez paradan 'sıfır atan' ülkede en büyük banknot 1 milyondan 100 Bolivar'a düştü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Son yıllarda büyük bir ekonomik kriz ve hiper enflasyon yaşayan Güney Amerika ülkesi Venezuela, 13 yılda üçüncü defa para birimi Bolivar'dan 'sıfır' attı. 

Ülkede altı sıfırın atıldığı yeni banknotlar piyasaya çıktı.

Bugüne kadar basılan en yüksek banknot, değerinin dörtte birine denk gelen 1 milyon bolivardı.

Yeni banknotların en yükseği olan 100 bolivar, 25'e dolara yakın bir değere tekabül ediyor.

Bu değişiklik, hem nakit işlemlerini hem de muhasebe hesaplamalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Venezuela Merkez Üniversitesinde ekonomi profesörü Jose Guerra, "En önemli ve temel neden, ödeme sistemlerinin zaten çökmüş olması çünkü basamak sayısı ödeme sistemlerini ve matematiği uygulanamaz hale getiriyor" dedi.

Guerra, nakit para temininde yaşanan sıkıntılar sebebiyle çoğu işlemin elektronik olarak ve harcamaların yüzde 60'ından fazlasının ABD doları cinsinden yapıldığını söyledi.

Eski sistemde 2 litrelik bir gazoz 8 milyon bolivardan fazlaya mal olabiliyordu ve bu, müşterilerin kalın bir kağıt tomarıyla ödeme yapmasını gerektiriyordu.

Bankaların, müşterilerin günde en fazla 20 milyon bolivar, bazen de daha az nakit çekmesine izin vermesi sebebiyle nakit ödemelerde sıkıntılar yaşanıyordu.

Venezuela Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, değişiklik para biriminin değerini etkilemeyecek. Bolivar "az ya da çok değerli olmayacak", sadece daha basit bir parasal ölçekte kullanımı kolaylaşacak.

2008'de merhum Cumhurbaşkanı Hugo Chavez üç sıfır, halefi Nicolas Maduro ise 2018'de beş sıfır silmişti. 

IMF, Venezuela'nın 2021 sonundaki enflasyon oranının yüzde 5 bin 500 olacağını tahmin ediyor. (Haber Merkezi / AA)