Veli-Der: Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere sınav ısrarı eşitsizliği artıracak

Veli-Der, MEB’in okullarda sınavların yüz yüze yapılması kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Uzaktan eğitime salgının başladığı günden bugüne erişemeyen çocuklarımızın başarılarının notla değerlendirme ısrarı eşitsizlikleri daha da arttıracaktır. MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda yüz yüze sınavların yapılması kararlarına ilişkin açıklama yaptı.

'YÜZ YÜZE SINAV ISRARI EŞİTSİZLİĞİ ARTIRACAK'

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan (MEB) yüz yüze sınav kararının velilere ve öğrencilere rağmen alındığını ifade eden Veli-Der, uzaktan eğitim sürecinde milyonlarca öğrencinin eğitime erişemediğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Mart’ tan itibaren ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınavların gerçekleştirileceği açıklandı. Milyonlarca çocuğumuz salgının başladığı 16 Mart’ tan bugüne uzaktan eğitime ulaşamadı ve bu sorun devam ediyor. UNICEF’ in 2020 Ağustos ayında yayınladığı “Uzaktan Eğitimde Erişebilirlik Raporu” na göre ülkemizde en az 6 milyon öğrenci uzaktan eğitime erişemedi. Uzaktan eğitime ulaşabilen çocuklarımızın ise MEB’ in verilerine göre yüzde 64’ ü ebeveynlerinin cep telefonları ile uzaktan eğitime ulaşmaya çalışıyor. Uzaktan eğitime erişebilen çocuklarımız açısından da nitelikli ve düzenli bir erişim imkanının olmadığı bir gerçekliktir. Uzaktan eğitime salgının başladığı günden bugüne erişemeyen, devamlılığı, sürekliliği ve nitelikli erişim koşulları sağlanılmayan, dersleri yalnızca televizyondan takip edebilen, tarlada veya başka işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarılarının notla değerlendirme ısrarı yaşanılan sorunları ve eşitsizlikleri daha da arttıracaktır.”

'MEB SINAVLARI BİR AN ÖNCE İPTAL ETMELİ'

Öte yandan başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Covid-19 salgınının giderek artığını belirten Veli-Der, bu tabloya rağmen okullarda yeterli ve gerekli önlemin alınmadığını, henüz öğretmenlerin aşılanmadığını kaydetti.

Veli-Der, bilim insanların salgını kontrol altına alabilmek ve akabinde okulların açılabilmesi için acil kapanma, kamusal önlemler ve hızlı aşılanma gibi çağrılarda bulunduğunu belirterek, “Salgın yayılımının devam ettiği ve gerekli önlemlerin alınmadığı koşullarda yüz yüze sınavlarla fiziksel hareketlilik artacaktır. Bu durum çocuklarımızın, öğretmenlerin ve biz velilerin sağlık riskini ve kaygılarımızı arttırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın temel görevi, sorumluluğu sınavlar değil, çocuklarımızın eğitimden kopuşunu engelleyen, devamlılığını sağlayan ve salgında psikolojilerini güçlü tutan önlemleri almak; uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımızın internet erişimi ve cihaz sorununu acilen ücretsiz karşılamak, gereksinimi olan tüm çocuklara düzenli maddi eğitim desteği vermektir. Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez. Sınavların ertelenmesi de sorunu çözmez, eşitsizlikleri ortadan kaldırmaz. Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir. MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır. Sınav ısrarı ile tek bir çocuğumuzun dahi hayallerini, umutlarını kaybetmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi. (DUVAR)

Etiketler Veli-Der Eğitim MEB