Veli Ağbaba: Her 10 gassaldan 4'ü Covid-19'lu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, gassalların pandemi döneminde günde 30-35 cenaze yıkadıklarını ve her 10 gassaldan 4’ünün Covid-19'a yakalandığını belirterek “Gassallara aşıda öncelik tanınmalı” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, COVİD-19 salgını ile yükleri artan gassalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Gassalların normal şartlarda günde 10 ile 15 arasında cenaze yıkarken pandemi ile günde 30-35 cenaze yıkadıklarını belirten çalışma saatlerinin de 10 saatin üzerine çıktığını söyledi. 

Gassalların devletin diğer sağlık çalışanlarına sunmuş olduğu ücretsiz ulaşım gibi hakları talep ettiklerini ve mesleki tanım istediklerini söyleyen Ağbaba gassallara aşıda öncelik verilmesini de istedi.

Veli Ağbaba şöyle devam etti: 

GÜVENLİ ÇALIŞMA KOŞULU: Gassalların yaptıkları iş kritik bir öneme sahiptir. Hayatını kaybeden insanları yıkayıp temizleme ve kefenlenmesi birçok kişinin yapmaya cesaret edemeyeceği görevleri yerine getirmektedirler. Hem fiziksel hem psikolojik açıdan zor bir mesleğe sahip olan gassalların en önemli taleplerinin arasında mesleklerinin tanımlanması yer almaktadır. Ayrıca güvenceli çalışma koşullarının sağlanması tüm gassalların ana talebini oluşturmaktadır.

10 BİN GASSAL VAR: Türkiye’de belediyeler, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde en az 10 bin civarında gassalın çalıştığı tahmin edilmektedir Gassallar yıpranma payı ve ücretsiz psikolojik destek istiyor Gassalar mesleki zorlukları nedeniyle en büyük iki talebi yıpranma payı hakkı ve ücretsiz psikolojik desteğin kendilerine sunulmasıdır. Görüşme yapılan gassallar yaptıkları işin sadece fiziksel olarak değil kendilerinde psikolojik olarak da büyük bir yıpranmaya yol açtığını dile getirmektedir. Bu bakımdan gassallar mesleklerinin zorluğunun göz önüne alınmasını ve kendilerine yıpranma payı hakkının verilmesini istemektedir. Ayrıca düzenli psikolojik yardımlarının kendilerine ücretsiz olarak sunulmasını talep etmektedir.

İNSANCA YAŞANABİLECEK ÜCRET: Gassallar güvenceli iş ve insanca yaşanabilecek ücret talep ediyor. Tüm gassalların ortak bir diğer talebi ise güvenceli ve kadrolu çalışmanın kendiler için sağlanması. Kamu kurumlarında memur veya kadrolu işçi statüsünden çalışan gassalların sayısı diğer kurumlarda şirketler aracılığıyla çalışanların sayısına oranla düşük olduğu söylenmektedir. (ANKA)