Vedat Bilgin kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak başdanışmanı ve eski vekil Prof. Dr. Vedat Bilgin'i atadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan ayrılarak kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Prof. Dr. Vedat Bilgin getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla bakan olarak görevlendirilen Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954'te Bayburt'ta doğdu.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olan Bilgin, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” konusunda master çalışmasını, “Türkiye'de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı.

York Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Bilgin, Michigan Üniversitesi'nde “Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmada yer aldı.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu.

AK Parti'den 25 ve 26'ncı dönem Ankara milletvekili seçilen Vedat Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. (HABER MERKEZİ)