Varank: Muhalifler de sosyal medya paylaşımlarını mahkemeye veriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin, Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararı eleştirmesini 'iki yüzlülük' olarak nitelendirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bilecik'te Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararı onaması hakkında konuştu. Kararı eleştirenler hakkında yorumda bulunan Varank, "Bu işi özgürlükten ve demokrasiden dem vurarak anlatanların tamamı kendilerine sosyal medyadan yapılan birtakım hakaretler için diğer vatandaşlarımızın hepsini mahkemeye veriyorlar. Bu vatandaşlarımızın ceza aldıkları durumlar, içeri giren vatandaşlarımız oluyor. Şimdi ben buradan şunu sormak istiyorum; böyle bir ikiyüzlülük olabilir mi?" dedi.

Yargıtay 3. Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında beş ayrı suçtan verilen mahkûmiyet kararlarının üçünü onadı. Böylece Canan Kaftancıoğlu’nun 4 yıl 11 ay 20 olan hapis cezası da kesinleşmiş oldu. Yargıtay ayrıca yerel mahkemenin Kaftancıoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi hükümlerinin de uygulanması yönündeki kararı onadı ve Kaftancıoğlu ‘siyasi yasaklı’ hale geldi.

'SİZ DE VATANDAŞLARI SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN MAHKEMEYE VERİYORSUNUZ'

Varank, karara yönelik tepki ve eleştirilere karşı, muhalif figürlerin de sosyal medya paylaşımları hakkında yargı yolunu kullandıklarını söyledi. Bakan Varank "Bakıyorsunuz, muhalefet partilerine ve onların kuyruklarına takılanlara sanki bu işin planlı bir iş olduğunu ima edercesine özgülükten, demokrasiden dem vuruyorlar. Bizim teşkilatlarımızda da vardır, siz de denk gelmişsinizdir. Siz belediye başkanınızla milletvekilinizle genel başkanınızla vatandaşları sosyal medya paylaşımları için mahkemeye vereceksiniz, ceza verdirecek ve tazminat alacaksınız ama sizin il başkanınız ceza aldığında 'Böyle hukuk mu olur?' diyeceksiniz. Bu tamamen ikiyüzlülüktür" diye konuştu.

'O HANIMEFENDİNİN NELER YAPTIĞINI HERKES BİLİR'

Türkiye'de kimsenin ayrımcılık yapamayacağını iddia eden Bakan Varank, "Eğer biri suç işliyorsa ki o hanımefendinin neler yaptığını herkes gayet iyi bilir. Gezi zamanında taşlatan fotoğraflarını nasıl yayınladığını buradaki kardeşlerim iyi bilir. Böyle bir ikiyüzlülükle bu ülkenin adalet sistemine zarar vermelerine asla müsaade etmeyiz" dedi. (HABER MERKEZİ)