Vanspor Futbol Kulubü'ne malzeme yardımı suç sayıldı

DBP’li Gürpınar Belediyesi’nin 2016 yılında Vanspor Futbol Kulubü'ne meclis kararıyla yaptığı spor malzemesi yardımları nedeniyle 12 belediye meclis üyesi hakkında soruşturma başlatıldı.

Vanspor Futbol Kulubü
Google Haberlere Abone ol

VAN - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Gürpınar Belediyesi tarafından 2016 yılında yapılan meclis toplantısında o dönem adı Van Büyükşehir Belediyespor olan futbol takımına malzeme yardımı yapılmasına karar verdi. Ancak aradan 5 yıl geçtikten sonra Van Cumhuriyet Savcılığı, adı daha sonra Vanspor Futbol Kulubü olarak değiştirilen takıma yapılan bu yardımı, ‘görevi kötüye kullanma’ suçu olarak değerlendirdi. Başlatılan soruşturma kapsamında DBP’li belediye meclis üyeleri emniyete giderek ifade verdi.

‘BELEDİYE KANUNUNDA SPOR KULÜPLERİNE YARDIM EDİLEBİLİR’

Van Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren meclis üyelerinden Sinem Malal, kendisine emniyette ‘Vanspor’a neden yardımda bulundunuz?’ şeklinde sorular sorulduğunu belirtti. Kanunen yardım etme hakları olduğunu ifade eden Malal, “ 5393 sayılı belediye kanununa göre belediyelerin sivil toplum kuruluşlarına ve amatör spor kulüplerine malzeme yardımı yapma yetkisi var. İddia edildiği gün Vanspor’a sadece malzeme yardımı yapılmıştır. Bahse konu yardımın faturaları ve alınan karar evrakı belediyede mevcuttur” diyerek soruşturmaya tepki gösterdi. (DUVAR)