Vaniköy Camisi'ndeki yangın elektrik tesisatından çıkmış

İstanbul İtfaiyesi Vaniköy Camisi'nde çıkan yangına ilişkin raporunu tamamladı. Buna göre, yangın elektrik tesisat kablolarında oluşan ısınmadan çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, pazar günü Üsküdar'daki tarihi Vaniköy Camisi'nde çıkan yangına ilişkin açıklama yaptı. Yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı tespit edildi.

İstanbul İtfaiyesi raporuna göre, ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlar tutuştu.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Yangının seyri ve söndürülmesini müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde, cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Mahallinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapılan araştırmada, camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır." (HABER MERKEZİ)