Vancouver Türk Filmleri Festivali çevrimiçi yapılacak

7. Vancouver Türk Filmleri Festivali online olarak gerçekleşecek. 16 - 21 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan festivalde, "Bilmemek", "Kovan", "Küçük Şeyler" ve "Aşk, Büyü Vs" filmleri gösterilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Kanada Derneği, Simon Fraser Üniversitesi ve Northwest Film Forum katkılarıyla düzenlenecek olan 7. Vancouver Türk Filmleri Festivali, bu yıl 16 - 21 Aralık tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek. Festival, Amerika’nın kar amacı gütmeyen film ve sanat platformu Northwest Film Forum ve online yayın platformu Eventive ile ortaklık yapıyor.

Festival Direktörü Eylem Sönmez, "Bu yıl da, ödüllere doymayan Türk filmlerini Kanada'ya getirerek, Türk kültürünü ve sinemasını tanıtmayı, ülkenin toplumsal sorunlarına çağdaş sinema üzerinden dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Festival online olması nedeniyle sadece Vancouverlılar tarafından değil, Kanada’nın her yerinden, bazı filmler ise Kuzey Amerika kıtasından izlenebilecek.” dedi.

4 gün boyunca ödüllü uzun metrajlı filmlere ve kısa filmlere ev sahipliği yapacak olan festivalin online konukları ise Ece Dizdar, Eylem Kaftan, Kıvanç Sezer ve Serra Yılmaz olacak. 

Festivalde gösterilecek 4 uzun metrajlı filmin hikayeleri şöyle,

Bilmemek (Not Knowing): Hayatlarından memnun olmayan bir ailenin yaşamına odaklanan filmde birbirlerine tahammül edemeyen Selma ve Sinan’ın, hakkında eşcinsel olduğuna dair dedikodular çıkan, sutopu oyuncusu oğulları Umut bir gün ortadan kaybolur. Selma ve Sinan için oğullarını aramak, kendilerini bulma hikayesine dönüşür. Yönetmenliğini Leyla Yılmaz'ın yaptığı, 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Bilmemek, Antalya Altın Portakal ve Adana Altın Koza Film Festivalleri'nde de birçok ödüle layık görüldü.

 Kovan (Hive): Filmde Almaya’da yaşayan Ayşe’nin annesi hastalanınca, Artvin’deki köyüne dönüşünü ve hayatta en büyük korkusu olan arılarla haşır neşir olması anlatılıyor. Ayşe karakterini Meryem Uzerli'nin canlandırdığı ve yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın yaptığı film En İyi Kadın Oyuncu ödülü dahil olmak üzere Amerika’nın New York şehrinde düzenlenen 8. Chelsea Film Festivali'nden 6 ödülle geri döndü. Almanya Hof Uluslararası Film Festivali'nde, Hong Kong Asian Film Festivali'nde gösterilen film, Aralık ayında Norveç'teki Films From the South Festivali'nde, Ocak ayında ise Bangladeş'teki Dhaka Film Festivali'nde yarışacak.

Küçük Şeyler (La belle indifference): Yönetmen Kıvanç Sezer’in “Emlak-Konut Üçlemesi”nin ikinci filmi. İlk film “Babamın Kanatları”nda inşaat sektöründe çalışan bir işçinin dramının ardından ikinci film olan Küçük Şeyler ise inşaatın bitmiş halinde oturan ve bir anda işsiz kalınca ev kredilerini ödemekte zorlanarak hayatları değişen bir çiftin yaşamına odaklanıyor. Küçük Şeyler, 54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yarıştı. Filmin başrol oyuncularından Alican Yücesoy ise 33. Herceg Novi – Montenegro Film Festivali‘nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü.

Aşk, Büyü Vs (Love, Spells and All That): Filmde, gençliklerinde aşk yaşayan iki kadının, yıllar sonra bir araya gelip, aşka ve metafiziğe olan inançlarını sorgulamasını anlatılıyor. Yönetmenliğini Ümit Ünal’ın yaptığı film, 39. İstanbul Film Festivali’nin öne çıkan filmi olurken, SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) tarafından da En İyi Film ödülüne layık görüldü.

"Kısa Film Kuşağı"nda ise Seattle Türk Filmleri Festivali'nin seçkisinde yer alan 10 film yayınlanacak. Genç yönetmenlerin işlerini tanıtabilmek adına açılan kısa filmler kuşağında, seyircinin oylarıyla seçilen en iyi filme Vancouver Türk Filmleri Festivali İzleyici Ödülü verilecek.