Van sınırından İran’a seslendiler: İdamları durdurun

Van’daki Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan İran rejimine seslenen hukukçular ve insan hakları savunucuları, Mahsa Jina Amini eylemleri nedeniyle verilen idam cezalarının durdurulması çağrısı yaptı.

Açıklamayı, Açıklamayı Van Barosu İnsan Hakları Merkezi Üyesi avukat Jiyan Özkaplan okudu.
Google Haberlere Abone ol

Kadir Cesur

VAN - İran'da, Mahsa Jina Amini’nin katledilmesi sonrası başlayan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle verilen idam cezaları, Van’daki Kapıköy Gümrük Kapısı önünde protesto edildi.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasına Van Barosu, Özürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van Temsilciliği katıldı. Açıklamada, idamların durdurulması çağrısı yapıldı.

‘BM’NİN YAPTIRIM KARARI ALMAMASI KABUL EDİLEMEZ’

Açıklamayı Van Barosu İnsan Hakları Merkezi Üyesi avukat Jiyan Özkaplan okudu. İdam cezasına çarptırılan muhalifler hakkında yapılan yargılamalarda görevli savcıların, İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Besiç Milis Güçleri mensubu olduğunu belirten Özkaplan, "Bilindiği üzere Besiç Milisleri askeri eğitim alıp sınırsız yetkilerle donatılır ve muhalif eylemleri bastırmak için devletçe kullanılan oluşumlardan oluşur. Sayıları milyonları aşan bu oluşumlar, devletin her kademesinde görev yapan gönüllülerden oluşmakta ve herhangi bir denetime ya da kanuni sınırlamaya bağlı tutulmamaktadır. Bu oluşumların, muhalif eylemleri bastırmak için devletçe zaman zaman kullanıldığı bilinen bir gerçektir” dedi.

BM’nin harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Özkaplan, “BM'nin göz yumması sırf bu ülkenin sözleşmeye taraf olmamasıyla açıklanacak bir durum değildir. BM'nin bu keyfiliklere ilişkin herhangi bir yaptırım kararı almaması kabul edilemez” dedi.

‘AMACIMIZ İDAMLARA KARŞI SES OLABİLMEK’

İran ve uluslararası kamuoyuna yapılan çağrıda, "Halk ayaklanmasını vahşice bastırmak için idam cezasını kullanan İran yönetimine sesleniyoruz. Bu faşizan tavırlarından vazgeçmesini, idam infazlarının derhal durdurmasını ve verilen idam kararlarının kaldırması çağrısında bulunuyoruz. Bir çağrımız da uluslararası kamuoyunadır. İran devletinin kendiliğinden hukuka dönmeyeceği bilinmelidir. Bu anlamda uluslararası kamuoyundan İran devletine baskı yapılmasını ve İran faşizmine direnen halka desteğin arttırılması çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Basın açıklamasının ardından sorularımızı cevaplayan Van Barosu İnsan Hakları Merkezi Eş Başkanı Burcu Şeber ise “Mahsa’nın öldürülmesiyle protestolar başlatan eylemcilerin asıl amacı adalet ve özgürlük isteğiydi. Lakin haksız yargılamalarla eylemcilere idam cezaları verildi. Şimdiye kadar dört kişi idam edildi birçok kişi ise gözaltında idam edilmek için bekliyor. Tüm dünyanın ses çıkarmadan izlediği bu olay karşısında, bizler Van Barosu İnsan Hakları Merkezi ve ÖHD Van Şubesi olarak birçok dilde hazırladığımız video ile çağrımızı yaygınlaştırdık. Amacımız, tüm dünyanın katılımıyla İran’daki idam cezalarına ses olabilmek. Bugün burada, ikinci çağrımızı İran sınırında gerçekleştiriyoruz ve tüm dünyaya İran’daki idam cezalarının durdurulması için ses olmaya davet ediyoruz” dedi.