Van Barosu ve ÖHD: Makbule ve Hadi Özer’in tutukluluğu hak ihlalidir

Van Barosu ve ÖHD Van Şubesi Hapishane Komisyonu, Makbule ve Hadi Özer çiftinin tutukluluğunun hak ihlali olduğunu, tüm ağır hasta tutukluların bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van Barosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi Hapishane Komisyonu, cezaevinde bulunan Hadi ve Makbule Özer çiftinin tutukluluğuna dair hazırladığı raporu Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda açıkladı. Açıklamaya Van Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, ÖHD avukatları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi Başkanı Mehmet Karataş, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ile Star Kadın Derneği temsilcileri katıldı.

'HASTA TUTUKLULAR TAHLİYE EDİLMELİ'

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Özer çiftinin bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini ifade eden Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, Özer çiftinin hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu söyledi. Uçar, sadece Özer çiftinin değil, cezaevinde tutuklan tüm ağır hasta tutukluların bir an önce tahliye edilmesi gerektiği çağrısını yaptı.

Özer çiftine dair hazırlanan rapor, ÖHD Van Şubesi Eşbaşkanı avukat Ebru Demirtepe tarafından okundu. Raporun Makbule ve Hadi Özer’in vekilleri ve aileleri tarafından yapılan başvuru üzerine hazırlandığını aktaran Demirtepe, Özer çifti ile 26 Ağustos’ta görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti.

'MAKBULE ÖZER'İN BİRÇOK KRONİK RAHATSIZLIĞI VAR'

Yapılan görüşmede, Makbule Özer’in birçok kronik rahatsızlığının olduğuna dikkat çekilen raporda, "Özer’in yürümekte zorlandığı, son dönemlerde sık sık hastaneye kaldırıldığı, en son hastaneye kaldırıldığında hastanede çekilen fotoğrafı nedeniyle cezaevi idaresinin kendisini hastaneye götürmeye çekindiği, hastane yerine revirde kendisine serum takılarak tedavi edildiği,  serumlar nedeniyle vücudunda morluklar oluştuğu, hapishanedeki yemekleri yiyememesi nedeniyle ihtiyaçlarını kantinden karşıladığı, aynı koğuşta bulunan birçok kişinin Kovid-19 olduğu, 23 ile 26 Ağustos tarihlerinde İstanbul ATK’de bulunduğu süreç içerisinde heyet tarafından el kol hareketleriyle yönlendirilerek beden muayenesi yapıldığı, Türkçe bilmediği halde Kürtçe tercüman bulundurmadan ve öyküsü dinlenilmeden muayenenin bitirildiği, ATK raporunun aleyhine sonuçlanacağı ve hapishanede öleceğini düşündüğü" bilgilerine yer verildi.

'HADİ ÖZER ÜÇ KEZ HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ'

Yine Hadi Özer ile yapılan görüşmede kendisinin de birçok kronik rahatsızlığının olduğuna değinilen raporda, "Özer'in engelli raporu olduğu, nefes darlığı, romatizma, kemik ve bel ağrısı, hapishaneye geldikten sonra vücudunda kaşıntı şeklinde seyreden hastalığı olduğu, görme bozukluğu olduğu, hapishane yemekleri nedeniyle vücudunun şiştiği ve sık sık idrara çıktığı, bu durumun kendisini çok zorladığı, hapishaneye geldiğinden beri üç kez hastaneye götürüldüğü, bu ziyaretlerden birinin sağlık kurulu raporu için olduğu ve raporun nasıl sonuçlandığının kendisine henüz bildirilmediği" belirtildi.

'CEZAEVİNDE KALMALARI HUKUKSUZLUK'

Özer Çiftinin tutuklanmasından bu yana birçok yetkili kuruma başvurular yapıldığı yer verilen raporda, tüm başvuruların sonuçsuz kaldığı ve Özer çiftinin halen cezaevinde tutulmasının hukuksuzluk olduğu kaydedildi.

SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKI: KÜRTÇE TERCÜMAN TALEP EDİLMEDİ

Öte yandan raporda, Özer çiftine dair yapılan yasal değerlendirme kısmında, “Alternatif ceza infazı olarak konutta infaz, ceza infazının ertelenmesi/geri bırakılması gibi yöntemlere başvurulabilecekken kişinin onurunu da zedeleyecek şekilde mevcut rahatsızlıkları ile hapishanede tutulması işkence ve diğer kötü muamele yasağı ile sağlığa erişim hakkı ihlali anlamına gelmektedir. Hiç Türkçe bilmeyen ve kendisini Kürtçe tercüman aracılığıyla ifade edebilen Makbule Özer’in bildiği dilde aydınlatılmış onamı alınmadan, öyküsünü anlattırma ihtiyacı duyulamadan el kol hareketleri ile muayenenin tamamlanması suretiyle sağlığa erişim hakkı ve ayrımcılık yasağı ihlal edilmiştir” denildi.

TALEPLER

Raporun sonuç ve talep kısmında şunlar yer aldı: 

🔸Yasal ve uluslararası mevzuat evrensel hukuk ilkeleri ile birlikte göz önüne alındığında; kurumlarımıza gelen başvurular sonucunda tespit edilen işkence yasağı, sağlık ve tedavi hakkı ihlallerinin ortadan kaldırılması için Adalet Bakanlığının pozitif yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir.

🔸Makbule ve Hadi Özer’in cezalarının infazının hapishane koşullarında sürdürülmesinin uygun olmadığından serbest bırakılmalıdırlar.

🔸ATK’nin ağır hasta siyasi mahpuslara ilişkin sistematikleşen siyasi tutumu ve ağır hastalıklarına rağmen hasta mahpuslara ”hapishanede kalabilir” şeklinde Tıbbi Etik İlkelerinden ve tarafsızlıktan uzak kararlarına ilişkin olarak ilgili kurumlarca gerekli incelemeler yapılmalıdır. Bu yönüyle ATK Tıbbi Etik İlkelerine bağlı kalmaya ve tarafsız olmaya davet ediyoruz.

🔸Devlet tarafından sağlanan tüm hizmetlerde Türkçe bilmeyen ve kendini başka bir dilde/ana dilinde daha iyi ifade edebileceği anlaşılan kişilere anlayacakları dillerde tercüman desteğinden yararlandırılması için gerekli yasal düzenlemeler yapılması ve bu düzenlemelerin hiçbir ayrımcılık tanınmadan yerine getirilmesi sağlanmalıdır.(HABER MERKEZİ)